Покрай обсъждането на проектобюджет 2018 през следващите седмици ще се говори много за рекордните суми, които държавата преразпределя, за ръста на икономиката и за това как следващата година БВП ще бъде за пръв път над 100 млрд. лв. Всичко това е вярно, но правителствената пропаганда се опитва да го изкара като голямо постижение на властта. ("Българите са най-богати от хан Аспарух насам", каза преди време един социолог.)
Истината обаче е друга - растежът, а оттам и на бюджетните приходи се случва не толкова заради правителството, а най-вече заради доброто състояние на европейската икономика. (Поне през последните години - иначе от хан Аспарух насам е имало и други причини.)
Цяла Източна Европа в момента се радва на златен момент, с изключително подходяща комбинация от условия - висок икономически ръст, ниска безработица и управляема инфлация. Това, разбира се, е супер, но има едно нещо, което може да го развали или засили - политиката. В България тя е виновна по-скоро за пропуснатите възможности. С подходящо управление в момента тук можеше да се случва икономическо чудо.
Вместо това сега българската държава прилича на кораб, който се носи по морето с изключен двигател. Движението е само илюзия, която се създава от вълните. Когато европейската икономика върви нагоре, повдига и България. Правителството не прави почти нищо, за да засили този цикъл, когато той е положителен, или да го отслаби, когато тръгне надолу.
Работата на политиците през последните години е да имитират звука от двигателя и така стотици шушляци викат "Бр-р-р-р-р" от машинното с надеждата, че това освен всичко друго и ще заглуши шума от разглобяването и изнасянето на части от кораба за тяхно лично ползване. Илюзията за движение се допълва от това, че понякога те се сурват наляво, или надясно, корабът се клати, има постоянна глъчка и капитанът издава някакви команди. Иначе морето ни носи накъдето иска.
В нищоправенето на българските политици има различни школи. Правителството и парламентът могат (да направят съдебна реформа и промени в здравеопазването), но не искат. Причината са различни видове страх - от страх за собствената им политическа кожа до уплаха да не привлекат вниманието на големи групи хора и те да видят, че двигателят на кораба е само буфосинхронизъм. Другата политическа школа може да се види в случващото се около президента. Той иска да прави някакви неща, но не може и не знае как (вижте тук).
Политическите рискове за икономиката не са само в България. Случващото се в Чехия след избора на популиста Андрей Бабиш е добра илюстрация за опасностите. Ако той затвърди образа си на евроскептик и така се присъедини към лагера на Орбан в Унгария и Качински в Полша, има възможност Брюксел да задейства "ядрената" възможност за ограничение на фондовете за държави, които не спазват европейските принципи. Това ще охлади сериозно икономиките им.
За България такава опасност няма. За политическата номенклатура тук фондовете са важни като въздуха и слънцето за всяко живо същество. Рискът в България е корупцията да продължава да яде бъдещето - да измерваме възможния, но неслучил се ръст на икономиката.
Отговорът на въпроса от заглавието накратко е "Не съвсем". България забогатява заради усилията на всички, които се опитват да създават стойност, а не да я крадат. И това се случва често въпреки правителството, а не заради него.
Капитал #беззарядно Седмичният вестник Капитал е версия 3.0 - с нов компактен формат, дизайн и осъвременено съдържание и вече излиза още в петък. Може да го намерите в търговската мрежа на централните сергии за печатни издания, веригите Inmedio, Relay, One minute, Lafka, бензиностанции OMV, Shell, Lukoil, "Еко", "Петрол", "Ромпетрол", магазини "Фантастико", "Билла", "Кауфланд". |

Покрай обсъждането на проектобюджет 2018 през следващите седмици ще се говори много за рекордните суми, които държавата преразпределя, за ръста на икономиката и за това как следващата година БВП ще бъде за пръв път над 100 млрд. лв. Всичко това е вярно, но правителствената пропаганда се опитва да го изкара като голямо постижение на властта. ("Българите са най-богати от хан Аспарух насам", каза преди време един социолог.)
Истината обаче е друга - растежът, а оттам и на бюджетните приходи се случва не толкова заради правителството, а най-вече заради доброто състояние на европейската икономика. (Поне през последните години - иначе от хан Аспарух насам е имало и други причини.)
21 коментара
Много добре казано!
"Работата на политиците през последните години е да имитират звука от двигателя и така стотици шушляци викат "Бр-р-р-р-р" от машинното с надеждата, че това освен всичко друго и ще заглуши шума от разглобяването и изнасянето на части от кораба за тяхно лично ползване. Илюзията за движение се допълва от това, че понякога те се сурват наляво, или надясно, корабът се клати, има постоянна глъчка и капитанът издава някакви команди. Иначе морето ни носи накъдето иска."
Велико!
"Правителството не прави почти нищо, за да засили този цикъл, когато той е положителен, или да го отслаби, когато тръгне надолу."
Капиталци - кейнсианци? "Ръчно управление" и политика "stop and go" по субективно усмотрение на всяко следващо правителство? Нали сте уж "десни"? Минимум намеса на държавата, по-малко преразпределение, ясни и предвидими регулации, автоматизъм в инструментите... Не беше ли това есенцията на дясното управление? Да юркаме икономическия цикъл и да го ремонтираме с тел и пирони в движение ли предлагате? Ами като ще критикувате, дайте нещо по същество, вместо тези метафори и алегории за морето, кораба, двигателя... и икономически чудеса насред тежка посткомунистическа реалност. Дайте нещо за размера на държавния бюджет, за минималните заплати и пенсии, за осигурителните прагове и вноски... Дайте по същество за любимата ви "съдебна реформа", дайте конкретно за прословутата "здравна реформа" и т.н., и т.н. Не е като да няма за какво, но левичарски художествени вопли с десни претенции никак не вършат работа.
А за президента, който искал да прави "неща", но не знаел как... Това пък какво е? Жалко, че не знае как, иначе ехеее, какви неща щеше да направи, а? Добре, че не му стига багажецът на миличкия, а явно няма и кой да му добави, та ни весели само с махленските си пърформанси, не мислите ли?
Много добре сте го казали!
Въпреки усилията на лекарите, пациентът оцеля :)
По добре от това не може да бъде описана ситуацията в Булгаристан.
До коментар [#3] от "
Яна
":
Права си, Яна...
До коментар [#3] от "Яна":
Какво по конкретно искаш, като проблемите в съдебната и здравната система са дъвкани хиляди пъти и са ясни на всеки средно интелигентен човек?!?! А също така на този човек му е ясно, че няма нито един осъден политик, олигарх или магистрат за очевидните престъпления, които излизат в медииното пространство (не само в този вестник) или пък за далаверите с лекарствата и здравната каса, частните болници източващи системата и тн.
Ти твърдиш, че не може да се направи повече от това, което ГЕРБ или който е бил на власт до сега ли?
Или искаш от Капитал вместо статия, да ти предложат законопроект?
Ролята на тази медия е да коментира и изказва мнение за действията и бездействията на останалите власти. А дали ти харесва и си съгласна е личен избор.
До коментар [#8] от "FanFan - la tulipe": ЛЕСНО Е ДА ЯХНЕШ КОНЯ НА КРИТИКАТА И ДА НЕ ВИЖДАШ КАКВО СЕ СЛУЧВА НАОКОЛО. ЯВНО АВТОРЪТ СЧИТА, ЧЕ Е ВСЕ ЕДНО ДАЛИ НИ УПРАВЛЯВА БОРИСОВ ИЛИ ОРЕШАРСКИ И НЕ СМЕЕ ДА НАПИШЕ НЕЩО ПОЗИТИВНО. КРИТИКАРСТВОТО НА АВТОРА НЕ Е ПРОДУКТИВНО.
До коментар [#9] от "BezEmotsia":
А какво се случва наоколо?
Някой неща са за критика, други за похвала. Има и статии с похвали, не само с критика, но за съжаление политиците не са за похвала. Или ти не мислиш така?