Особеностите на магистралната археология

Финансиране на разкопки

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Мурсалево се намира близо до Кочериново и на пътя на новата магистрала "Струма". През 2014 г., при подготовката за пътя, там беше открито неолитно селище. Твърдеше се, че е на 8 хил. години и може би дори маркира първата европейска цивилизация. "Находката е от ранния неолит и е уникална за Европа", съобщи тогава пътната агенция.

В резултат бяха отделени 4.2 млн. лв. за проучване на обектите, след което, за да не бъдат разрушени, беше планирана специална подпорна стена, която да съхрани 3 декара от селището. До тази стена трябваше да има музей, в който пътниците да спират, да си почиват и да разглеждат неолитното селище, както романтично го описаха възложителите. За целта бяха дадени още 7 млн. лв.

Единадесет милиона лева по-късно край Мурсалево никой не спира. Музей няма. Причината е проста - след като пътят е минал оттам, интересът на държавата да финансира разкопките рязко е спаднал. Така зарязани стоят не един и два обекта в страната, която претендира да развива "културен туризъм". Не защото учените не искат да ги изследват или туристи не искат да ги посетят. А защото, за да се случи едното и другото, първо трябва да има последователност в държавното финансиране. Рим не само не е бил построен, но не е и бил разкопан за един ден или една година.

Това е големият проблем и с разкопките край Благоевград, които възбудиха толкова много духовете. Дори да бъдат запазени (нека се надяваме, че ще е така), след като магистралата мине оттам, никой никога няма да даде пари за продължаването им. Така милионите, инвестирани за тях, ще се обезсмислят напълно, времето ще започне да руши разкопаното, а министърът на туризма Николина Ангелкова и премиерът ще дочакат следващия медиен момент, в който да се похвалят, че ще настигнем Гърция или Турция.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
Нов коментар