Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Държавата отново иска да съживи АЕЦ "Белене", но този път няма да харчи никакви пари. Това е основната теза на правителството и лично на премиера Бойко Борисов за поредното рестартиране на проекта, което беше обявено тази седмица. "Няма да бъдат предоставяни държавни гаранции по проекта или сключвани дългосрочни договори за изкупуване на произведената електроенергия", заяви в началото на седмицата и енергийният министър Теменужка Петкова.
"Проектът АЕЦ "Белене" или ще бъде реализиран като пазарен, или няма да бъде реализиран - без държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на енергията", каза в сряда (16 май) и вицепремиерът Томислав Дончев, след като Министерският съвет одобри доклада за изграждането на атомната централа.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Много е вероятно "Белене" да се превърне в една от белите за поредно прекъсване мандата на ГЕРБ. Макар че тяхното предложение в парламента за реализацията на проекта ще има широка подкрепа и от яловата опозиция БСП.
Веднъж да излезе добра новина от Росатом - без държавни гаранции, няма АЕЦ н Европа! (В САЩ имаше преди години). Това означава, че "гьолът" Белене ще си остане скъп "гьол"! По-добре 3 млрд загубени (Цацаров, защо спиш?) От колкото 20 млрд хвърлени на вятъра! А Цацаров едва ли ще се събуди!
Беше обявено, че има интерес от китайски инвеститор - и то не кой да е, а Държавната Ядрена Асоциация на Китай, оперираща перфектно с 11 ядрени централи, която иска да купи проекта Белене без да изисква каквито и да било държавни гаранции и ангажименти по отношение гарантирано изкупуване на енергията, депониране на отработено гориво, фиксирани продажни цени и т.н. Китайците освен това ще си преговарят с Росатом директно за монтажа на техните реактори, освен това ще си инсталират и техен, китайски реактор, за да получат ЕС-лицензиране на тяхното оборудване, което изглежда е крайната им цел, затова не се пазарят много-много. България може да се включи като акционер с 30-тина процента, или да не се включва изобщо. Може да купува ток от Белене когато е нужно, или да не купува. Условията са повече от изгодни, най-малкото поне да си върнем похарчените вече над 4,2 милиарда лева за проекта досега.
До 2030 година, към датата на приключване на строежа на Белене, ядрените централи навсякъде по света ще бъдат забранени. Те вече са забранени в няколко страни, в други ще бъдат забранени до 2025. До 2030 светът ще е минал основно на водород и фотоволтаици. Въглищните централи ще бъдат забранени и затворени много по-рано, ако не минат на водород. Българската държава не прави абсолютно нищо за развиване на водородните технологии, въпреки че има всички технологични предпоставки и средства за това. Просто чака да се стовари небето върху главите ни със страшна сила и чак тогава да се размърда. Типично по български.
До коментар [#4] от "Grainis ltd. Hydrogen Bulgaria":
Българската държава прави всичко според силите си - купува скъпи съоръжения на парче, без сключен ясен и категоричен договор кой какво ще прави и за какви пари, плаща милиони и още милиони за консултантски услуги, събаря вече посторени сгради, не знае на каква цена ще продава тока, не е сигурна къде ще отива отработеното гориво. Обаче много настоява да построи непостроимото. Ако отделен човек се държи така, ще го пратят в лудницата. Държавата обаче може да прави каквото си иска, в нея са и ножът, и хляба.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.