Мнения Daily - Дано македонците осъзнават какво е заложено на карта
И още: Доброто управление се нуждае от контрол над властимащите; Преден пост на Ердоган в Германия
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Западни Балкани
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Коя е Весела Чернева?
За тия, които не знаят, Европейският съвет за външна политика не е структура на ЕС, а обикновено НПО, което е приело такова заглавие, за да вкарва в заблуждение, че е нещо значимо. Реално то е уан уомън шоу и, както е написано и на страницата му "се помещава в офиса на Център за либерални стратегии, водеща анализаторска неправителствена организация, оглавявана от Иван Кръстев."
Демек пак опряхме до чичко Шорошовите червенотиквеничковчета...
Много комично е, когато човек с претенции за анализатор предварително прави дълбокомислени заключения, които часове по-късно се разбиват на пух и прах.
Всъщност това дава и оценката що за анализатор е г-жа Чернева...
Сега за реалиите в Македония:
1. За етническия вот,етническите албанци и етническите македонци.
Вчера премиерът на Албания Еди Рама се обърна към шиптърите в Македония с призив масово да гласуват със "за". Никой радетел на демокрацията не отчете това като намеса във вътрешните работи на друга държава, каквото е. Не отчете като такъв и изборният туризъм на десетки хиляди косовски албанци с македонско гражданство, които бяха прекарвани с автобуси до секциите. Не се коментира и 4-5 пъти по-високата избирателна активност в районите с компактно албанско население.
В резултат на всичко това може да се направи заключението, че албанското малцинство е направило избор, с който задължава етническото македонско мнозинство.
За населяващите Македония около 500 хил албанци тя не е тяхната истинска родина. Родината е Албания, затова навсякъде в районите, населени с албанци, в кафенетата, по пазарите, в колите им се вее албанският национален флаг.
Етническите албанци в Македония не се интересуват от Александър Велики ли е коренът на етническите македонци, защото те са илири, не им пука дали братя Миладинови или Вапцаров са македонски писатели, защото техните писатели са албанските писатели, безразлично им е дали Гоце Делчев е македонски герой, защото техният герой е Скендербег.
В Собранието има три шиптърски партии с 18 депутати, които не представляват и 10% в 120-местния парламент, но тези единно гласуващи партии определят политиката на Македония, защото додават гласове и участват във властта веднъж с ВМРО, другия път със СДСМ.
2. За аритметическия резултат и последствията му.
Мнозина с нагласите и финансирането като на г-жа Чернева превъзнесоха 90-процентния резултат "за". Така наистина звучи внушително. Но въпросният резултат е процент от участвалите в допитването, а те са едва 36% от гражданите с право на глас. Не е сложно да се изчисли, че зад тези 90% се крият около 550 хил. или 1/5 от македонците. И къде се е чуло и видяло в условията на демокрация 1/5 да налага волята си на останалите 4/5 ???
Последствията от допитването и тяхната интерпратация са лесно предвидими - пропастта между етническите албанци и етническите македонци ще се задълбочи още повече. Конфронтацията между привържениците на двете противоположни тези по отношение името на страната ще се изостри.
Прави ми впечатление, че на сношния спонтанен митинг на бойкотиралите референдума в Скопие масово се вееше старото знаме на Македония със Звездата на Вергина, което е много ясен сигнал за нарастващия национализъм. А т.н. македонски национализъм не е нищо друго, а просто истерясал македонизъм. Четири поколения в тази страна, обособена през 1944 г, са упорито облъчвани с догмите на македонизма и с античната гръцка и средновековната, нова и най-нова българска история.
Геополитическият напън Македония да се вкара в НАТО избра най-трудния начин, който прегазва кумирите на 70-годишното зомбиране. И резултатите ще са моментални: разпалване на междуетнически конфликти и разгаряне на безпросветен национализъм.
Всъщност, тъй като НАТО-визирането на Македония има една-единствена цел: да се попречи на руските газови и китайските транспортни коридори, дали това ще стане чрез разполагане на американски бази или чрез подпалване на региона - целта ще е изпълнена.
До коментар [#1] от "D-r D":
С Весела лично съм контактувал по работа преди доста години. Тогава ми е правила впечатление на интелигентен и обран емоционално човек, който не залита в крайности.
Вие от друга страна ми правите впечатление на плямпало, което без да има познания по въпросите от международните отношения и история държи да взема отношение по всички теми. Моля, престанете да бълвате безкрайните си малоумни мнения под всяка статия тук.
До коментар [#2] от "johnniewalker":
Повече от две десетилетия вече липсата на доводи не е достатъчно основание някакви самозвани милиционери да налагат ограничения върху свободата на изказване на мнение, различно от внушената им партийна повеля.
Поласкан съм от вниманието към моите текстове. За съжаление нямам впечатления от ваши коментари, защото явно не са ми привлекли вниманието с нищо.
Както и досега, нямам намерение и за вбъдеще да ви питам дали и как да се изказвам.
До коментар [#3] от "D-r D":
Вашият коментар е по-интересен и по-реалистичен от този на политически и финансово зависимата Весела. Какво ли ще се случи, ако и в България НПО на Сорос бъдат задължени да си обявят финансирането и да се регистрират като чуждестранни агенти?
После четох оня пияница johnniewalker , дето не ви харесва.
Да не му се впечатлите? У лево, нали?
Защо някаква Чернева цитирате, а не мненията на проф. Иван Илчев или на акад. Георги Марков например. Та и Огнян Минчевото дори не е така правоверно според критериите на Америка за България, вероятно.
91% от 36% на всеки калкуратор са към 1/3 от населението. Да оставим настрана албанския етнически вот, но откога и в коя демократична държава мнението на малцинството става задължително за мнозинството? Демократичният парадокс на Капитал ли?
Черна гора бе набутана в НАТО без да питат никого. Просто кликата на Мило Джуданович продаде страната си. В Македония решиха да минат по по-дългия път чрез референдум, защото явно Заев е гарантирал успех. С този "успех" той удави и себе си, и Ципрас.
Ще променя мнението си за македонците, ако във ВМРО (каквито и да са) не се намерят ренегати, не се огънат на натиска и провалят ратификацията на договора с Гърция, който е самоубийствен за Македония и постила пътя за разпадането й. След война, естествено...
До коментар [#1] от "D-r D":
Доста интересен коментар с недотам достоверни цифри от ваша страна.
В Македония има регистрирани 1,8 милиона души избиратели (по списъци от 2001 год.). През 2011 си прекъснаха преброяването! (Спекулира се, че албанците може да им дойдат в повече!?). Та от тези 1,8 милиона са гласували 36% (от които 91% със "ЗА") или около 600 000! Това прави 1/3, а не 1/5 от населението, както вие твърдите, което никак не е малко! Сега влизаме в теорията. За да е валиден реферндумът трябва да гласуват минимум 50% + 1 глас. Или 900 000 + 1 глас. Та липсващите около 250 000 (около 50 000 са гласували с не!) да бяха се явили на вота и да бяха гласували вкупом с "НЕ", резултатът щеше да е с голяма разлика в полза на "ЗА"-то. Сега разбирате ли защо опозицията бойкотира с техните около 300 000 гласа вота? Просто
щеше да даде валидност на вота и в същото време да го загуби! А що се отнася до самите македонци: За съжаление няма по пранойден народ на този свят от македонистият! За 70 години толкова са им промили мозъците, че няма оправия! Сегашното им интернационално признато име е: БЮРМ (Бивша Югославска Република Македония). Но това име явно много им харесва, щом не искат да си го сменят (отказвайки се от НАТО и Европеиският съюз). Както новото, така и старото име, ще бъде само за международна легитимация. Вътрешно те могат да се наричат както си искат! (и го правят!)
Поздрави
До коментар [#6] от "vkm02433713":
Корекциите ви са абсолютно справедливи. Благодаря. Подвел съм се. Да, 1/5 е доста по-малко от 1/3. Не споря, макар че и двете определят малцинство. Демокрацията е власт на мнозинството. И недоумявам, когато дроби с 1 в числителя се дават като достатъчно демократично условие да се наложат непопулярни за мнозинството решения.
Право на опозицията е дали да призове симпатизантите си да гласуват или да бойкотират. Въпрос на стратегии и сметки. ВМРО-ДПМНЕ явно са си направили сметката точно.
Бившите комунисти на Заев и албанските партии се опитаха в един въпрос да вкарат три въпроса: членство в ЕС, членство в НАТО и приемане на договора с Гърция. Реално от пространиия договор македонците се съсредоточиха единствено върху промяната на името. Май не се впечатлиха, че надписът на кичозната фигура на Александър Велики във фонтана в Скопие вече няма да е "Александър Македонски", а ще е: "Елински войн на кон"...
И на целия този пакет трябваше да се даде един единствен отговор - за или против.
Впечатленията ми са, че македонците нямат нищо против нито НАТО, нито ЕС, защото не виждат в тях някаква заплаха, но масово не приемат поредната смяна на името на страната си. И защото в референдума не могат да отбележат, че искат в НАТО и ЕС, но не си дават конституционното име, повечето предпочетоха да не гласуват.
Чета, че днес Кодзияс обвинил протурската албанска етническа партия Беса, която има 5 депутати в Собранието, че под диктата на Турция работила срещу референдума. Става много интересно, защото, ако Беса наистина е срещу договора с Гърция, привържениците му в Собранието са СДСМ и две от албанските партии, които заедно имат само 62 депутати, а им трябват 80, за да променят Устава и да ратифицират договора.
Т.е. ратификацията няма да мине и ще се върви на избори, когато протесният вот на етническите македонци зорлем ще качи неготовата да управляма ВМРО-ДПМНЕ във властта. Със същите албански партии, които винаги са на власт...
Обвръзката на членството на Македония в ЕС и НАТО с неприеманото от етническите македонци смяна на името е катастрофална грешка на Запада. Тя показва пренебрежението на западните политици към реалиите и настроенията на Балканите.
Разни умници седят в едни кабинети и чертаят едни линии през съдбите на едни народи, за които и пет пари не дават. И същото е било от времета на Римската, Османската, Австро-унгарската, Френската, Руската империи та до днес.
До коментар [#7] от "D-r D"
Бих искал да си дойзясня числата и сметките :-)
Значи ако 900 001 гласоподаватели си пуснат гласчето в урната, то 600 000 биха били валидни като мнозинство. Но само защото 650 000 гласоподаватели са гласували, то тези 600 000 са малцинство. Въпрос на гледна точка :-)
А какво правиме ако 900 001 са "ЗА" а 899 999 против (при 100% активност)??? Гражданска Война?
Усещам обаче една нота на негативизъм спрямо Европеиският съюз във всичките Ви писания, което за мене лично е неразбираемо. Не Европеиският съюз иска да влезе в Македония, а обратното. За това си има ясни правила и критерии! Едно от най - важните е разбирателство със съседните европеиски държави! И тук идва ключовият момент с Гърция, с които имат спор за решаване. Македония имаше и спор с България за решаване и го реши, като се подписа черно на бяло в договора за приятелство, че имаме обща история, която е категорично българска (също черно на бяло доказано). Та в този ред на мисли, как може тази малка Гърция (10 милиона), да наложи ВЕТО над 500 милиона жители на останалите 27 Държави в ЕС и близо 1 Милиард жители в НАТО? Вашето сравнение на ЕС с Римската, Османската, Австро-унгарската, Френската, Руската империи е меко казано обидно. В тези империи Гърците, та и македонците щяха да ги пратят в Сибир, Анадола, Сахара или незнам си къде и проблемът щеше да е решен!
Всичко останало са вече вътрешно политически сметки (някой са без кръчмар). Отива се към експресни предсрочни избори. Управляващите знаят вече и колко гласа ще получат (около 600 000 виж референдума). На предишните парламентарни избори гласуваха близо 1 милион души. Та в зависимост от активноста на изборите, реално управляващите ще си получат необходимите 80 депутати и ще приемат промените.
"Ако това не е достатъчно, най-късно сега - при откриването на джамията - вече трябва да ни е просветнало - сегашното ръководство на ДИТИБ, отговарящо за 900 джамии и 800 хиляди души членска маса, не работи за интеграцията в Германия. И за да няма никакво съмнение в това - откриването на джамията в Кьолн се състоя изцяло на турски език. Даже и превод на немски нямаше."
До коментар [#5] от "beky":
Не става задължително, а и не е. Консултативно е мнението - и под 50, и над 50%. Властта е в парламента. Засега е ясно едно - 90% отговор с да. Другите не са си направили труда да дадат мнение. Правителството, стига да има мнозинството за това, ще определи дали да бъде одобрено споразумението или не.
Във всеки случай тези антидемократични номера не могат по никакъв начин да кореспондират на претенции за "демократично" отчитане на референдума като невалиден.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.