Те ще влязат в историята
По-важните теми, които ще намерите в новия брой на "Капитал"
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
През 1952 г. центърът на Лондон потъва в гъста мъгла. Този път причината за нея не е влажният климат в Англия, а пушеците от стотици хиляди комини. Столицата на Великобритания се отоплява с въглища и комбинацията от студено време плюс липса на вятър води до събитие, което отнема живота на 4000 души същата седмица и още толкова през следващите месеци. "Великият смог", както остава в историята, обаче води и до нещо друго - рязкото изчистване на въздуха над Лондон. Само за няколко години парламентът, правителството и местната власт успяват да намалят замърсяването двойно. След още няколко години въздухът в града вече е 10 пъти по-чист от фаталния декември.
Изводът от тази история е, че който иска - успява. Днес въздухът в София е три пъти по-мръсен от Лондон, a в цяла България за една година прахът убива около 4000 души. До момента обаче действия за справяне с проблема няма. Сезонът на мръсния въздух тук е предимно зимата и всички разговори/обещания по темата свършват, като дойдат щъркелите. Тази година обаче е по-различно.
Под заплахата от евросанкции и може би нова вълна недоволство правителството нае Световната банка да направи план за изчистването на въздуха. В близките седмици той ще бъде приет от правителството и ако се изпълни, след няколко години ще спаси живота на стотици хора. Това обаче ще има цена - вижте целия анализ в темата на броя.
Основният риск пред плана е, че политиците не обичат сложните действия, които дават резултат след няколко години. Те предпочитат бързи сделки като тази за "дупката" във Варна - терен на БСП бизнесмена Георги Гергов, който местната власт купува за нереално много пари (вижте тук). Това за щастие не значи, че битката срещу мръсния въздух е загубена. В държавната администрация - основно на средно и ниско ниво, има почтени хора, които се опитват работата им да води до смислени резултати. Надеждата е този път те - заради себе си, семействата си и всички нас, да изпълнят плана за чистия въздух. Който го направи, ще спечели нещо доста по-ценно от много пари в тайна сметка - място в историята.
Колко изгодни сделки могат да сключват политиците ще си проличи и по процедурата за концесията на софийското летище. Залогът там е да се избере компания, която да го управлява добре и да го развива умно, защото то в момента вече се задъхва от прекалено много полети и пътници.
Добър пример е и опитът на държавата да купи нови изтребители, където решението за купувача зависи колкото от цената на самолетите, толкова и от (гео)политически аргументи.
И докато в сделките и проектите, в които е замесена държавата, резултатът винаги потъва в гъста мъгла, светът на бизнеса е доста по-ясен:
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.