Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Единайсет пъти. Толкова президентът вече е използвал основното си оръжие - ветото. Досега повечето върнати закони бяха с почти безспорни основания. Но тази седмица, в която улицата се напълни с протестиращи, Радев не устоя на изкушението да се понесе на вълната на популизма.
Президентът върна Закона за корпоративното подоходно облагане, през който бяха прокарани редица промени в данъчните закони. Основният му аргумент беше насочен срещу новото правило данъкът върху автомобилите да зависи и от замърсяването. Според мотивите му то не е съобразено с нивата на доходите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Няма ли, кой да застане зад тези откровения, определено някой по грамотен писмено от трибуната на герБ, но с еднакво гнусен ДЪХ, слагайте минусчета, но определено, по хитрите тролчета се скриха в мишите дупки и изчакват...
До коментар [#1] от "Димитър Мачев":
"...някой по грамотен писмено от трибуната на герБ.."
По-грамотен от Вас няма да се намери, направо тръгвайте към трибуната на "герБ".
Аз рециклирам, а остатъка изгарям или компостирам. Не правя боклук и не трябва да плащам никаква такса смет.
Рано или късно всички ще трябва да рециклираме, така че се учете от сега!
Това е редакционна статия, която по правило трябва да изразява становището на издателя. В този смисъл изразеното мнение е още по-смущаващо, защото:
1. Много порочна е ГЕРБ - практиката в преходните и заключителни разпоредби на важен закон в последния момент да се прокарват изменения в куп други закони, които нямат нищо общо с въпросния.
Така, например, в закона за бюджета се вместиха чувал поправки и в правилата за администрирането на здравеопазването например.
Защо се прави това ли? Ами защото при гласуването на държавния бюджет е мобилизирана цялата властова комбинация (коалиция) и всякаквите промени и в другите закони ще минат ан-блок без обсъждане, защото вниманието е погълнато от бюджета. Класическата постановка е всяка промяна в закон да минава през обсъждане в съответна парламентарна комисия и две гласувания в зала. Много протяжна е тая демокрация...
В конкретния случай с вдигането на данъка на таралясниците, това е направено в преходните и заключителни разпоредби на ЗКПО, който като смисъл няма нищо общо с тарифите по Закона за местните данъци и такси.
Меко казано това е заобикаляне на демократична законова процедура и съм изненадан, че точно Капитал обявява протеста на президента Радев срещу тази практика за популизъм;
2. Притеснен съм и, че не правите разлика между данъци и такси. Онова за екологията е такса. Данък е друго. Общинският данък за притежаването и ползването на МПС няма отношение към екологията и сумите от данъци не могат да се ползват за обхвата на такси. Много е елементарно. И да обвинявате президента, че посочва тази разлика е тотална некомпетентност;
3. Вариантите за определянето на "новата" методика за такса смет бяха три и трите са тотално неприложими, защото методологията им е меко казано дебилна. Само пример - единият вариант беше битовите отпадъци да могат да се изхвърлят в контейнерите единствено в специални торби, които ще се купуват и ще струват различно заради обема си. Е, смятате ли, че някой някога ще отиде да си купи такава торба, за да си хвърли боклука?
Сегашната система за определяне на такса смет е трикомпонентна. Аз имам къща в планината. Там ходим 3-4 уикенда през годината, сметосъберане никога не е организирано, а ми се начисляваше такса смет в пълен обем. След дълга безплодна преписка с местната кметица заведох административно дело. На мига ми свалиха таксата смет.
Е, президентът Радев отново е прав, че сегашната система трябва да се промени.
Президентът защо ви боде в очите?
В същото време сутрешното параноично бърборене на оня с тревожно наднорменото тегло не се коментира тук?
Защо?
Попаднах на достъпна статистика, която е убегнала на Капитал.
Регистрираните МПС на възраст:
до 5 г са 155 067 или 3.75%;
от 6 до 10 г са 352 988 или 8.55%;
от 11 до 15 г са 677 492 или 16.4%;
от 16 до 20 г са 1 153 036 или 27.92%;
над 20 г 1 791 604 или 43.38%
Увеличението на местния данък при колите над 11 г, които са 87.7% от регистрираните МПС е от 82 до 110%.
Герб задължава всички ни да дофинансираме техните общини. Срещу нищо насреща.
Президентът Радев явно преди да говори е направил тази нетрудна сметка...
Президентът и опасният популизъм - с тези орязани от Конституцията функции, какво друго му остава да прави, освен ПОПУЛИЗЪМ ???
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.