Над два милиарда лева за нови изтребители изглежда като много висока за цена за нещо, което през последните над 70 години (за щастие) не се е налагало да бъде използвано. Това обаче е само на пръв поглед - подобна сделка идва с други важни ползи, като например независимост от Русия и затвърждаване на стратегическия избор, който България направи преди поне 20 години. Проблемът е в начина, по който се избира от кого да се купят изтребителите.

От известно време е ясно, че изборът на ГЕРБ е да се купят американските F-16. Вместо да заяви това директно обаче - да каже, че решението е политическо, правителството се опита да направи това, в което иначе е много добро - да организира нагласена обществена поръчка. Бяха поканени няколко различни кандидата, те дадоха оферти, но нещата не се развиха, както управляващите си го представяха - на първо място се оказаха шведските "Грипен". Проблемът с нагласените обществени поръчки е, че за да се случат по идеалния начин, в конспирацията трябва да са включени и кандидатите - да има договорка от типа "Ти ще вземеш Южната дъга, а после аз метрото в София". Американското и шведското правителство обаче не са най-подходящи за подобна договорка и процедурата за избор на изтребители даде дефекти (вижте за военните самолети тук).
Класически пример за нагласена обществена поръчка и последствията от нея е историята за тол-системата. АПИ (която тази седмица е на мода заради проблемите с електронните винетки - вижте тук) е променила с анекс договора с австрийската фирма "Капш", така че ѝ е спестила пари, а дейности са били насочени към близка до Пеевски фирма. В случая схемата е проработила перфектно за всички участници. Естествено губещи са данъкоплатците, които плащат повече и не получават качествен продукт.
Ако управляващите имаха чувство за хумор, можеха да решат проблема с новите изтребители така, както конфискуваха либийския кораб БАДР - да изчакат някой американски самолет да кацне тук и да си го вземат със съдия-изпълнител - по документи всичко ще е ок.
И ако това е шега, случващото се с "Нова тв" е точно обратното на смешно. След като ГЕРБ и хората около тях блокираха през лятото чрез КЗК сделката между шведския собственик на телевизията и чешкия бизнесмен Петр Келнер, сега е в ход друг тип комбинация. Преговаря се с двама местни кандидати - най-големия акционер в БТК Спас Русев и собственика на "Лудогорец" Кирил Домусчиев. И въпросът не е само кой от тях ще даде повече, но и кой ще бъде преценен от държавата като достатъчно лоялен, за да стане собственик на най-голямата българска медийна група. 2019-а е особено важна за властта. През нея има два вида избори - за европарламент и местни. Предстои да се избира главен прокурор. Освен двата милиарда за изтребители вероятно ще се разпределят поне още толкова за превъоръжаване, отделно европроектите. Накратко, тази година е ключова и тишината е важна. "Нова" не може да отиде в случайни ръце.
В броя ще видите още:
Над два милиарда лева за нови изтребители изглежда като много висока за цена за нещо, което през последните над 70 години (за щастие) не се е налагало да бъде използвано. Това обаче е само на пръв поглед - подобна сделка идва с други важни ползи, като например независимост от Русия и затвърждаване на стратегическия избор, който България направи преди поне 20 години. Проблемът е в начина, по който се избира от кого да се купят изтребителите.

8 коментара
Решението не е политическо, няма как да го кажат и някой да повярва. Решението е финансово, да ни се вземат парите срещу съответните хонорари.
До коментар [#1] от "ръмжо":
Ршението е чисто политическо!
Ако не си вденал значи си напълно безнадежден случай!
Закупуването на изтребители е напълно безмислено действие за нас.
С парите които американците ще ни ощавят ще разработят следващата генерация самолет в който ням,а да има пилот. Тогава тези тояги ще с ги бием в главата, като продължаваме да ги поддържамя залудо...
Решението не е политическо.. а е просто изнудване. Кой знае какви компромати имат американците.
До коментар [#3] от "mickmick":
и двете са верни:
американците хем държат Боко знаете къде, хем си бутат пионките напред в Европа. Както и да погледнеш, все печелят. Естествено, че Ф16 ще са най-добрите.
После европейците са ни криви - те да не слепи къде харчим парите им.
До коментар [#2] от "2.5":
Да бе да. Какво сте се разревали в тоя форум. Естествено, че ще си вземем Ф-16 блок 70.
Що всички евраозийски мекерета не сравнят тази покупка за сигурността на държавата с профуканите 2 млрд. лева зе лепене на стиропор по панелните блокове. А? Тия аероплани ги купуваме за да можем спокойно да спим. Като имаме пари за Ф-16 - такива ще си купим. Нямаме за Ф-22. Сега нов рев - ама Ф-16 бил многоцелеви самолет. Ами естествено. Онова хвъркало МИГ-29 няма капацитет за унищожаване на наземни цели. Стотици милиони дадохме от джоба си за да подържаме тоя трошляк. От всичко останало руско, което може да хвърчи единствено хеликоптерите МИ-24 заслужават да се поддържат. СУ-25 въобще не ни трябват. По добре да ги нарежат.
И накрая, защо само разни политици говорят по телевизиите . Защо не викнат 2-3 бойни пилоти да им чуят мнението.
"Независимост от Русия". А зависимост от САЩ? И колкото пари искат за Ф-16 толкова ще им дадем. Те затова политиците пътуват до там, да получават инструкции. Отврат.
Гошо купувал няколко самолета от САЩ за 2.5 милиарда за да можел да спи спокойно. На нас чума ни не требва, ние сами, самиии...