Който не се бори с корупцията, участва в нея
По-важните теми, които ще намерите в новия брой на "Капитал"
Скандалът с апартаментите започна от Цветан Цветанов и Цецка Цачева и точно когато изглеждаше, че ГЕРБ има някакви шансове да го потуши, започнаха да се появяват факти за триетажния апартамент на шефа на комисията за борба с корупцията Пламен Георгиев. Иронията в неговия случай идва от две посоки. Първата e, разбира се, че неговата комисия се занимава точно с това, в което го обвиняват - да разследва разминаване между доходите на хората и имуществото, което имат. Втората е, че именно Пламен Георгиев трябва да проверява дали Цветанов, Цачева и още двама заместник-министри са придобили имотите си законно и с чисти пари.
Инфографика |
Щетите от скандала и опитите за прикриването му имат съвсем конкретни последствия за ГЕРБ. Изследване на "Алфа рисърч" от миналата седмица показа, че най-голямата (засега) партия губи подкрепа. Към момента нейните позиции са почти изравнени с тези на БСП. Историята с евтините апартаменти съвпадна с обявяването на листите на повечето партии и вероятно ще зададе тона на предизборната кампания. Тя, по всичко личи, ще бъде свирепа, защото залогът за всяка от по-големите партии е необичайно голям. ГЕРБ пази властта си и контрола върху избора на главен прокурор, Корнелия Нинова се бори за оцеляване начело на БСП, а дясната коалиция трябва да доказва себе си. (В този текст може да видите анализ за началото на кампанията и от какви позиции влизат в нея основните партии.)
Един от парадоксите на българската политика е, че в момента нито една от парламентарните партии няма изгода да говори за скандалите с апартаментите. За ГЕРБ ясно, БСП абсолютно необяснимо пасува, ДПС, разбира се, няма какво да каже по каквото и да е съмнение в корупция, патриотите са заети да се пазят във властта.
Това обаче ще им изиграе лоша шега. Тази задруга на мълчанието изглежда на хората отстрани като съучастие в масовата корупция. Истинският отговор на този скандал трябва да са мерки, които да гарантират, че всеки заподозрян в корупция има как да бъде проверен и ако се докаже, че е виновен, да отиде в затвора. Всичко по-малко от това - омаловажаване, разсейване на вниманието в други посоки, демонстрации на самочувствие и прочее подобни техники са само опити за прикриване на скандала. Които, както стана ясно в началото, ще причинят много повече щети.
В броя ще видите още:
- Какво работят българските инфлуенсъри
- Местата на Carrefour в моловете вече са запълнени
- Google предизвиква света на гейминга
Още по темата
Отказът на управляващите да се разграничат от Пламен Георгиев вече носи политически поражения за Борисов – както в България, така и в ЕС
5 апр 2019Поне 200 хиляди лева без отговор
Какъв е проблемът с имуществото на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев
5 апр 2019Едно към едно: Как работи КПКОНПИ
Или защо нищо няма да излезе от действията на антикорупцията по "Апартаментгейт"
5 апр 2019Цацаров разпореди проверка на Пламен Георгиев, Борисов го призова да подаде оставка
Ще бъдат проверявани още синът на шефа на следствието Боби Сарафов и фирмата на съпругата на Лозан Панов
4 апр 2019Как шефът на "Антикорупция" се размина във фактите
От Пламен Георгиев се очаква да разследва "Апартаментгейт", но той самият затъва в обясненията за имотите си
1 апр 2019И лицето на антикорупцията се оказа "необяснимо" богато
Председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който трябва да провери "Апартаментгейт", пазарува имоти под данъчна оценка
28 мар 2019Прокуратурата започна с акция "Местни избори"
Кметовете на Созопол и Златица са обвинени за престъпления, извършени през 2014 г.
11 мар 20195 дек 2019, 2294 прочитания
5 дек 2019, 2138 прочитания
5 дек 2019, 2007 прочитания
5 дек 2019, 1885 прочитания
6 дек 2019, 1705 прочитания
Държавата и тютюнопроизводството