Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
България произвежда повече електроенергия, отколкото потребява, но въпреки това на пазара има недостиг и борсовите цени през последните дни са най-високите в цяла Европа. Защо е така ли? Ами просто при търговията има манипулации. Уж сделките се сключват на борсата, но купувачи и продавачи правят предварителни договорки и търговете се превръщат в пародия. Именно по този начин една четвърт от тока на АЕЦ "Козлодуй" за свободния пазар изтече към група търговци, свързани с големите индустриални потребители, на много по-ниски от пазарните цени. Токът от малките ВЕИ пък бе продаден накуп от НЕК на друга група посредници, като най-голяма част от него взе фирма на Христо Ковачки.
Така свободна търговия на практика продължава да няма, а пазарът се дирижира от привилегированите от държавата играчи. Те могат да изнасят купената изгодно електроенергия и да създават изкуствен недостиг на вътрешния пазар, което да повишава цените. Именно след такова упражнение на 3 юли България се оказа с два пъти по-висока цена на тока от средната за ЕС. Но по-големият проблем е, че тя не се плаща от всички, а само от неуспелите да се уредят с енергия на споменатите вече търгове, които са принудени да купуват от сегмента "Ден напред". Така едни фирми имат ток за 85 лв./мВтч, а други - за 195 лв./мВтч. Разликата прибират избраните търговци, които препродават енергията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
"Заради това именно той си подаде оставката, а впоследствие като председател на борда на БЕХ, не си я прие."
Уникални институции, уникални регулаторни органи, уникална държава. Не е Алиса в страната на чудесата, а всички ние.
Когато човек купува нещо в последния момент.. то е на високи цени обикновено.
Сегментът "Ден напред" би трябвало да е само за покриване на малки количества извънредна консумация. А не за всекидневна употреба.
Та къде са дългосрочните договори?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.