Защо богати градове въстават
БВП на глава от населението не казва нищо за разпределението на доходите и възприятието за справедливост.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В последно време три от по-заможните градове в света да залети от протести и безредици. Париж преживява серия бунтове от ноември 2018 г., когато френският президент Еманюел Макрон обяви по-високо облагане на горивата. Хонконг е в истински катаклизъм от март т.г., когато главната му администраторка Кери Лам предложи закон, позволяващ жители на града да бъдат екстрадирани в Китай. И Сантяго този месец потъна в безредици - заради опита да бъде повишена цената на билета за метрото в столицата на Чили. Всеки от тези протести има своите специфични местни причини, но взети заедно, те разказват една по-голяма история за това какво може да се случи, когато чувството за несправедливост се комбинира с по-масово усещане за ниска социална мобилност.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Повече общи приказки може да чуете само от шофьор на такси. Защо изобщо сте го превели този посредственик?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.