Оценка на апокалиптичната визия на Макрон
Европа е "на ръба на пропаст", твърди френският президент. Прав ли е?


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Днес Европа дължи своето съществуване на САЩ. Америка се би в две световни войни на европейска земя; американската дипломация даде основи на това, което стана Европейски съюз; американски оръжия защитиха Западна Европа от съветска инвазия; американски държавници надзираваха германското обединение. Сега в драматично обръщение към всички европейци френският президент Еманюел Макрон предупреждава, че САЩ развързват връзката с Европа. Старият континент е "на ръба на пропаст", посочва той. Освен ако не се събуди за реалността, "повече няма да контролираме нашата съдба".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
За съжаление е много прав. Това интервю трябва да го четат внимателно в Германия. За сега там са ОК, но света се променя и трябва да се адаптираме.
Лошото е че стара Европа още не иска да "вдене" това което пише Макрон. И го приемат като шега.
"Военният бюджет на САЩ е два пъти по-голям в сравнение с цялата останала част от НАТО. " - да де, обаче никой не гледа къде го харчат. 2/3 от този бюджет отива за Азия, за американската воюска в Япония ит.н. Защото НАТ е САЩ, които са глобална сила. Т.е. имат харчове по цялата планета, което и обяснява големия бюджет. Приноса на ЕС към НАТО не е хич малък, ако вземем пред вид само европейските нужди. Т.е. финансово Европа може да преживее и без НАТО, сметката не е сложна.
Апокалиптичната прогноза е такава,защото европейски лидери не видяха нещо ново, а искат пак да си прилагат старите свери на влияние,което САЩ наложиха като политика. Това ще доведе до глобално изменение на политическата карта на света за свери на влияние, но не без война.
Ако нямаше Барбароса, Чърчил щеше да се бие "за всеки плаж", а САЩ можеше да не се включи изобщо преди капитулацията на кралството.
До коментар [#1] от "kiro1234":
Много е прав, ама за рисковете. Да, хубаво е да имаме собствена отбрана. Само че покрай това прокрадва едно откровено сервилно отношение към Москва. Едва ли не да ги питаме какво ги притеснява и да отстъпим. Сякаш те има какво да ни дадат!
Русия без природен газ е просто КНДР на стероиди.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.