Образование и заетост за борба с бедността
Крива на доходите
Илюстрация |
Почти половината от хората с основно и по-ниско образование са в пика на разпределението на доходите и под линията на бедност. |
Инфографика |
Представените криви на доходите са формирани около медианния доход и линията на бедност – към 2017 г. те са съответно 555 лв. и 333 лв. на лице от домакинство. Доходите са разделени на 30 групи, като всяка от тях отговаря на 1/5 от линията на бедност, и разпределението на населението по този критерий е представено в графика 1.
Най-големите струпвания са при домакинствата между линията на бедност и медианния доход – в тази група с доходи на лице от домакинство между 333 и 555 лв. влизат 2.2 милиона души.
Под линията на бедност са други 950 хил. души, a с доход над средния за разглежданата година – 699 лв., са малко над 3 млн. души. Спрямо предишното изготвяне на кривата на доходите от ИПИ разпределението ѝ се е "изгладило" до известна степен – докато през 2013 г. имаше още едно видимо струпване на хора около медианния доход, през 2017 г. второто струпване вече се е изместило над средния доход на лице от домакинство. Това е следствие както от чувствителното повишаване на доходите през последните години, така и на увеличения дял на доходите от заплата заради скока в заетостта.
Кривата на доходите показва и някои особености на неравенството у нас. Въпреки че формално индикаторите за неравенство сочат ръст през последните години, това е следствие най-вече на по-бързия ръст на доходите на най-богатите домакинства, което им позволява да увеличават разликата спрямо средната класа и бедните. Постепенната нормализация на разпределението (в математическия смисъл) на доходите обаче говори за нарастване на дела на хората със средни и над средни доходи.
Инфографика |
Сама по себе си кривата на доходите обаче не е достатъчна, за да обясни факторите зад бедността. Графика 2 представя населението, разпределено в същите доходни групи спрямо линията на бедност, но и според най-високата достигната образователна степен. Връзката между образование и доходи е повече от очевидна. Притеснително е, че почти половината от хората с основно и по-ниско образование са в пика на разпределението и под линията на бедност. Очаквано хората със средно образование следват почти точно общата крива на доходите, с леко изместен спрямо медианния доходен пик.
Най-отчетливата разлика е при хората с висше образование – при тях няма видимо струпване в една отделна доходна група, но хора под линията на бедността почти няма. При тях е и най-големият брой хора с доходи на лице от домакинството над 2 хил. лева месечно (останали извън графиката) – почти 200 хиляди души. С други думи, дори и на фона на основателните съмнения за качеството на висшето образование в България придобиването му до голяма степен гарантира задържане извън групата на бедните и дори доходи над средните.
Инфографика |
Капитал #47
Текстът е част от новия брой на седмичния Капитал (22 - 28 ноември). В броя ще прочетете още:
- Горе ръцете, долу демокрацията
- Болничните: Всички лъжат, проблемът си стои
- Ново Eleven на борсата
Още по темата
Заплатите в България - футболистите в Разград срещу програмистите в София
Къде са най-високите средни възнаграждения по сектори и области
2 дек 2019Средният доход на домакинство приближава 3.7 хил. лв. за третото тримесечие
Годишното увеличение е 8.8% и идва основно от по-високата работна заплата
17 ное 2019Условията за бизнес в България се влошават за четвърта поредна година
Страната пада с две позиции до 61-о място от 190 държави в последния доклад Doing Business на Световната банка
24 окт 2019
И още: Лъжата е по-силна и по-шумна от истината
10 дек 2019, 906 прочитания

И още: Ченгетата искат пак да сме в съветска орбита; Производството ни е с все по-висока добавена стойност
9 дек 2019, 5898 прочитания
10 дек 2019, 2257 прочитания
10 дек 2019, 2256 прочитания
10 дек 2019, 1524 прочитания
10 дек 2019, 1216 прочитания
10 дек 2019, 1189 прочитания
Таен Не!Messenger чат