ДНК тест на валутния борд
Кой е бащата на борда, за еврото и Банковия съюз и грубата грешка, ако "забавим темпото"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Дискусиите за еврото и за това кой е бащата на валутния борд ме върнаха по-ранните години на моята кариера, в които бях финансов журналист и главен редактор на "Капитал". Смятам, че в настоящия момент темата за влизането в еврозоната е ключова и, подобно на въвеждането на валутния борд през 1997-а, ще предопредели развитието на България в следващите десетилетия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Трагедия Българска! Да фалират 1996 14 банки, а преди това Първа Частна Банка ... Невиждано и нечувано! И то в страна с 7 милиона население!
Точно и ясно написано (дори и за хора като мен, които са далече от икономиката и финансите). За съжаление обаче, гласът на г-н Прокопиев е глас в пустиня. Спомням си как години преди КТБ да бъде фалирана, Капитал единствен вдигаше аларма за точно това което най-накрая се случи (yes motherfuckers, "прогнози, които се сбъдват"!), обаче раята не обърна никакво внимание.
Да, както винаги Капитал представя една тема ясно и задълбочено. Очевидно народът има нужда от разяснения, защото започва да се обърква и за това, разбира се, е виновен Бойко Борисов, който пак прави крачка напред, две назад.
Професионална от икономическа и финансова гледна точка статия, но съм неприятно изненадана от факта, че господин Прокопиев не прави разлика между "имиграция" и "емиграция" - използва думата "имиграция", когато става съвсем ясно, че има предвид "излизането" (емиграция) на хора от страната, а не "влизането" (имиграция).
Влизане в еврозоната добре, но някой да си въобразява, че хората заминали си от България ще се върнат именно заради това, е наивно.
Наистина - много обективен анализ!
Мисля, че се пропуска нещо, което, според мен, е много важно. Влизането в еврозоната най-сетне ще направи отново валутата ни (тогава - евро) плаваща спрямо другите валути в света. Вкарването на курса на лева във фризера освен описаните краткотрайни предимства ни донесе от 1997 до 2019 почти 47 млрд долара дефицит в нетния износ на стоки и услуги (по Световната банка). Това е долна граница на пропуснатия БВП (нетният износ е образуващ компонент). Затова и реалният ефективен валутен курс на лева (ЕЦБ) през 2019 към 1997 е 174.5% по-голям от фиксирания.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.