Пешките в държавното управление - удобни за властта и ДПС
Изборът на ключови позиции в независимите контролни и регулаторни органи създава зависимости и е сигнал, че институциите са овладяни
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
За автора
Теодор Славев е политолог, който работи в Българския институт за правни инициативи. Текстът е публикуван на сайта на фондацията с оригинално заглавие "Политическа игра с пешки".Докато от Брюксел тупат управлението по рамото, а Борисов пази стабилността, българският парламент прави поредните си назначения по добре изпитаната практика на квотното разпределение, скоростно обсъждане и на принципа има човек - има процедура за избор. През последните години у нас се наложи метафората за политиката като футболно игрище. Случващото се в парламента обаче показва, че имаме политическа партия шах, в която на ключови позиции в независимите контролни, надзорни и регулаторни органи се поставят удобни за властта и ДПС хора. Начинът, по който те се избират и отстраняват, ни навежда на мисълта, че играят ролята на пешките в държавното управление.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.