Токът за бита - имунизиран срещу по-ниски цени
За българския потребител остава без значение резкият спад на цените на електроенергията, свързан с поевтиняването на CO2 квотите, на природния газ - заради наводнения с LNG пазар, както и на петрола
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Срив на борсите за ток. Рекордно ниски от десетилетия цени на природния газ. Петролна война, която срути котировките. Тези новини със сигурност са минали през очите на повечето българи и сега те вероятно се чудят кога ще усетят ефекта и по джоба си. Още повече че хиляди хора изведнъж се оказаха без работа, а много повече други няма да получат пълните си възнаграждения.
Ефект обаче няма да има. Поне в България, където енергийните цени за битовите потребители, и по-специално тези на тока, не зависят от пазара, а от решенията на държавния регулатор. При това се изменят само веднъж годишно - на 1 юли, без значение че се случва най-голямата икономическа и социална криза от Втората световна война насам.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Когато цената на свободния пазар е по- висока от регулираната, тогава защо не питате защо послестана не се вдига. Много ясно че регулираната цена не може да следва плътно свободтия пазар. Който иска това, да излиза на борсата и д купува от там.
Освен това, сегашната ситуация е единственият "по-мек" начин да се намали ежегодната загуба от около половин милриард лева на ТЕЦ Марица Изток 2, в следствие на политиката за поддържане на изкуствено ниски цени за бита. До сега енергетиците и синдикатите обясняваха загубите на централите с високите цени на квотите. Ето цените паднаха временно, така и загубата ще намалее временно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.