Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Далече в Тихия океан, най-близо до бреговете на Чили, се намира Великденският остров. Историята на това сравнително малко парче вулканична земя носи една много ценна поука, която днес, малко преди Великден и в условията на пандемията от коронавирус, има дори още по-голямо значение.
За повечето хора островът е познат не толкова с името си (то идва от деня, в който е открит), а с гигантските, вкопани в земята каменни статуи, които са вперили поглед в морето. Хората, живели преди векове там, смятали, че с тези статуи омилостивяват боговете и получават тяхната подкрепа. Историята според антрополога Джаред Даймънд и серия археологически проучвания се къпе в трагична ирония. Статуите се правели някъде във вътрешността на острова и за да стигнат до бреговете, били търкаляни върху стволовете на отсечени дървета.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
а... какво правим с джамиите...
Вируса се предава въздушно и с пръцня... нищо че си мият ръцете, краката и ануса...
Типична кликбейт драскулица от почитателите на религията на мира, братството и глобалния климаакопалипсис..
То и св. Петър се е отрекъл трижди от Исус... а една друга хрома се е излекувала само с докосване до робасата Му..
Вие от какво имате нужда?
Грантаджийски глупости. Във всеки автобус от градския транспорт има повече народ отколкото в църквите, но не виждам да квичите и пищите. Май проблемът не е в риска от заразяване (нали и без това пропагандирате за стаден имунитет), ами друго ви сърби вас ... Много добре, че държавата и църквата не клекнаха пред соросоидния рев, за всеки е ясно, че това не е здравен, а чисто символичен казус.
Да се бори Православието с цитати от Пушки, вируси и стомана, не само че е смешно, но издава и крайна интелектуална немощ. Да се твърди, че някои е изсякъл умишлено всички дървета по религиозни причини е все едно да се заяви еднозначно, че динозаврите са измрели от метеоритен сблъсък. Промяната в климата и в двата случая е факт, но всичко останало са спекулации за шоу ефект.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D 0%B8%D0%BA%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0 %BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2
Екология
Великденският остров се счита от еколозите за отделен екорегион – рапануйски субтропични широколистни гори. Първоначалните субтропични влажни широколистни гори вече са изчезнали, но палеоботаническите изследвания на вкаменелости от цветен прашец, дървесни отпечатъци в магмените потоци и отливки на корени в почвата сочат, че островът е бил залесен в миналото и е притежавал различни дървета, храсти, папрати и треви. Голям изчезнал вид палма, Paschalococos disperta, е било едно от преобладаващите дървета, за което свидетелстват множество вкаменелости. Дървото вероятно е достигало максималната си височина след 100 години растеж. Полинезийската мишка Rattus exulans, която е донесена от първоначалните заселници, играе роля в изчезването на рапануйската палма, макар само 10% от палмовите орехи да имат следи от миши зъби. Множеството останали палмови пънове сочи, че хората са изсекли горите на много места.[15] Това от своя страна довежда до ерозия на острова.[16] Ерозията на почвата е видна на някои места, а седиментни проби сочат, че почти половината първоначални растения са изчезнали, а сегашната островна растителност е драстично променена.
Изсичането на палмите за разчистване на място за селища довежда до изчезването на дърветата преди около 350 години.[17] Дървото Sophora toromiro в миналото вирее на Великденския остров, но днес вече не съществува в дивата природа. Все пак, дървото се възвръща на острова в хода на научен проект, който частично се ръководи от Кралските ботанически градини Кю и Ботаническата градина в Гьотеборг. След като повечето дървета са изсечени, валежите драстично намаляват, поради намалената кондензация. Островът е използван за паша на хиляди овце в продължение на почти век и към началото на 20 век той е покрит с пасища. Преди заселването на острова, на него се намират обширни колонии на морски птици, сред които и 30 непрелетни птици.[18] Такива колонии вече не съществуват на острова. Вкаменелостните доказателства показват наличието на шест вида земни птици, всичките от които са изчезнали.[19] Океанската фауна все още не е достатъчно изследвана.
Имуносупресивното лекарство сиролимус е открито за пръв път в бактерията Streptomyces hygroscopicus в почва, взета от Великденския остров. Понякога лекарството се нарича рапамицин по името на Рапа Нуй.[20]
За пореден път Капитал дава трибуна на комунистическо-атеистични простотии. Трябва да си ужасно необразован за да твърдиш, че точно Църквата, ще сложи край на христянската ни цивилизация. Причина за всичките ни неволи е точно чалга-атеизма пропагандиран от подобни нео-либерал-комунисти, за които е най-важното да са с пълни търбуси.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход