Германският конституционен съд влезе в битка с европейските институции заради ЕЦБ
Европейските граждани може да са най-големите губещи от задочния спор


Александра Николова, Андрей Георгиев

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Александра Николова е докторант по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работата ѝ се фокусира върху темите за политическото представителство и легитимността на държавните институции в съвременния свят. Участвала е като състезател и треньор в Състезанието за право на Европейския съюз в Цевтрална и Източна Европа (Central and Eastern European Moot Court Competition) в периода 2011 - 2017 г. и има интереси в областта на "конституционализвма на няколко нива" в Европейския съюз.
Андрей Георгиев е съдия в Софийски районен съд от 2019 г. В периода от 2016 г. до 2019 г. той е младши съдия в гражданско и наказателно отделение на Софийски градски съд. От 2018 г. е хоноруван асистент в Софийски университет "Св. Климент Охридски" по Гражданско право - обща част. Участвал е в множество международни правни състезания. През 2014 г. е спечелил голямата награда от стажантската програма Fulbright на Софийски районен съд, вследствие на което е работил като съдебен помощник на съдия Кърт Енгелхардт в United States Federal District Court of the Eastern District of Louisiana, Ню Орлиънс, САЩ. От 2019 г. е хоноруван асистент по вещно право в НБУ.
Във вторник, 5-ти май 2020 г., в седалището си в Калсруе германският Федерален конституционен съд произнесе решение (можете да се запознаете с текста на английски тук), с което прие, че решенията на Европейската централна банка по програмата за закупуване на държавен дълг, която тя започна през 2015 г., не съответстват на изискванията на федералната конституция на Германия. Според съда е налице превишаване на компетентността на институцията по правото на Европейския съюз, макар че Съдът на Европейския съюз беше обявил по-рано програмата за законосъобразна, и обяви за противоречащи на конституцията на федералната република действията на германските държавни органи в изпълнение на програмата, както и липсата на решение на тези органи за спирането ѝ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Безспорно интересна статия на двамата млади юристи.
Не мога да се отърва от усещането, обаче, че е писана, за да се покаже в даден бъдещ момент положително отношение към определена политика с цел бъдеща кариера в институции на Европейския съюз.
С две думи - Германия казва, че не може да я принудят да поеме дълг, без това да е договорено предварително или най-малкото не може ЕЦБ да променя или допълва едностранно ДЕС по своя преценка, използвайки СЕС. Просто е.
С още две - мотивите защо се приема, че е налице „едностранно допълване“ са доста проблемни и могат да се използват недобросъвестно от други държави. Това вече е сложното.
До коментар [#2] от "dage":
С още две - мотивите защо се приема, че е налице „едностранно допълване“ са доста проблемни и могат да се използват недобросъвестно от други държави. Това вече е сложното.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.