Накъде върви България през периода "Борисов"
Конкретните данни показват икономическо изоставане и инвестиционна стагнация


Пламен Ненов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.

Пламен Ненов
е доцент по икономика в BI Norwegian Business School в Осло и гост-изследовател в Норвежката централна банка Norges Bank. Занимава се с изследователска работа в областта на макроикономиката и финансите. Има бакалавърска степен по икономика и математика от Amherst College и докторска степен по икономика от Massachusetts Institute of Technology (MIT).Една от основните причини за протестите, на които се иска оставката на правителството и на главния прокурор, е общото чувство за непоносимост към начина на управление на България, че "така не се прави" и "повече така не може". В опит да им противодействат членове на правителството правят изявления в медиите за големи икономически успехи в периода от средата на 2009 г. досега, който за краткост ще наречем "периода Борисов". Едно такова твърдение е, че от 2010 г. досега брутният вътрешен продукт (БВП) на България се е удвоил. Други говорят за инвестиционната програма на правителството и големите строителни проекти, завършени от 2009 насам.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Прецизно и точно!
До коментар [#1] от "fpk36627180":
Нищо точно няма. Това е статия пълна с манипулации стил - това което е направено можеше да е по-добре. Но основната цел е омаловажаване постигнатото от упралвляващите и наръчник с опорки за полезните идиоти ако някой им каже за успехите на Борисов 3. Най-лесно е да се намират кусури на нещо направено, как видите ли можело да е по-добре, по-хубаво, по-качествено и т.н. Ние видяхме по-добрата постна пица на Дянков няколко години. Ако Дянков ви се беше справил по-добре тогава тези, които вписват този сайт могат да критикуват!
До коментар [#2] от "scuby":
Нали за да разберем къде сме трябва да се сравняваме? Румъния са най- добрия пример.
До коментар [#3] от "marian_jack_
Без да омаловажам анализа- авторът пропуска простия факт на размера на населението/ вътрешния пазар
Компаниите отиват и се задържат в Румъния, защото там има критична маса
Не мисля, че политически сходните тракктории- приемане в ЕС и пр- са достатъчна база Питайте румънците какво мислят за своите политици за периода- ще се изненадате колко са негативни. Тоест, и там е същи толкова отровно
Истината я знаем всички. "периодът Борисов" ще ни струва много усилия. Вместо да се разхожда с джипката да беше направил "инспекция" в КАТ София и да види как хората висят с часове за ЕЛЕМЕНЕНТАРНА услуга. За 10 години управление не намери начин да направи работата на администрацията лесна и ориентирана към хората.
За 10 години не помръдна и на йота напред здравеопазване, образование и съдебна власт.
Материалът под който пиша е прекрасно доказателство с числа и данни на това, което всички ние знаем.
До коментар [#5] от "janeausten":
Здравейте и благодаря за вниманието към статията. По принцип няма емпирична връзка между размера на населението и темпа на икономически растеж. Има много примери за малки по население държави, които растат по-бързо от по-големи държави. Освен това предимството на метода от иконометрията наречен Difference-in-difference analysis, който използвам, за да дистигна до заклюпенията си, е че фактори, които остават относително стабилни във времето не могат да оказват влияние на анализа. И преди, и след 2009, България е по-малка като размер на населението от Румъния. Благодаря отново и поздрави.
Много добър анализ!
С мутри и ченгета начело на държавата няма как да има просперитет.
Изключително точен и коректен анализ.
Борисов е като воденичен камък. Оставка, бе!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.