Планът за 750 млрд. евро на ЕС - добра идея, но хлабава сглобка
Валдис Домбровскис и Жан Писани-Фери в анкета на европейския "Политико"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Европейското издание на Politico публикува поредица мнения за икономическите перспективи в Европа в светлината на коронавирусната пандемия и как ЕС да излезе от кризата. Ето две от тях:

С фонда ще инвестираме в бъдещето
Валдис Домбровскис, зам.-председател на ЕК и еврокомисар по търговиятаС нарастващия брой държави от ЕС, изправени пред втора вълна на коронавируса, знаем, че предстоят трудни месеци. Добрата новина е, че знаем много повече за вируса, отколкото в началото на 2020 г. По-добре сме подготвени, когато става въпрос за медицинско обслужване и има добър напредък в разработването на ваксина, която ще бъде предоставена на милиони хора.
И все пак не можем да подценяваме щетите, които пандемията нанася върху нашите икономики. Докато трае спешната ситуация в здравеопазването, ние знаем, че трябва да продължим да предоставяме безпрецедентна подкрепа на компаниите и работниците.
На ниво ЕС нашият приоритет остава същият: защитаваме живота и доходите на хората, поддържаме бизнеса на повърхността и подкрепяме по-широката икономика. Предпазните мрежи, които създадохме по време на първата фаза на тази криза, все още са на разположение и насърчаваме държавите да ги използват възможно най-много.
Гледайки напред, ние сме фокусирани върху потенциала за икономически растеж. Нашият план за възстановяване Next Generation EU е предназначен да стимулира реформи и инвестиции, които ще генерират растеж и работни места, и да направи икономиките ни по-цифрови и неутрални към климата. Този предизвикателен момент е възможност и за трансформация. Страните, които искат да използват фонда за възстановяване на ЕС, ще трябва да представят планове, които движат икономиката им в тази посока, като най-малко 37% от разходите да са обвързани с климата и поне 20 на сто - с дигитализацията.
За да се възползват максимално от тези средства, които се очаква да започнат да текат през 2021 г., страните ще трябва да се справят с неефективността в своите публични администрации и да подобрят средата си за бизнес. Ето така можем да изградим отново икономическата си сила и при това по-добре.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.