Планът за 750 млрд. евро на ЕС - добра идея, но хлабава сглобка

Валдис Домбровскис и Жан Писани-Фери в анкета на европейския "Политико"

С втората вълна на пандемията предстоят трудни месеци.
С втората вълна на пандемията предстоят трудни месеци.
С втората вълна на пандемията предстоят трудни месеци.    ©  ГЕОРГИ КОЖУХАРОВ
С втората вълна на пандемията предстоят трудни месеци.    ©  ГЕОРГИ КОЖУХАРОВ
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Европейското издание на Politico публикува поредица мнения за икономическите перспективи в Европа в светлината на коронавирусната пандемия и как ЕС да излезе от кризата. Ето две от тях:

С фонда ще инвестираме в бъдещето

Валдис Домбровскис, зам.-председател на ЕК и еврокомисар по търговията

С нарастващия брой държави от ЕС, изправени пред втора вълна на коронавируса, знаем, че предстоят трудни месеци. Добрата новина е, че знаем много повече за вируса, отколкото в началото на 2020 г. По-добре сме подготвени, когато става въпрос за медицинско обслужване и има добър напредък в разработването на ваксина, която ще бъде предоставена на милиони хора.

И все пак не можем да подценяваме щетите, които пандемията нанася върху нашите икономики. Докато трае спешната ситуация в здравеопазването, ние знаем, че трябва да продължим да предоставяме безпрецедентна подкрепа на компаниите и работниците.

На ниво ЕС нашият приоритет остава същият: защитаваме живота и доходите на хората, поддържаме бизнеса на повърхността и подкрепяме по-широката икономика. Предпазните мрежи, които създадохме по време на първата фаза на тази криза, все още са на разположение и насърчаваме държавите да ги използват възможно най-много.

Гледайки напред, ние сме фокусирани върху потенциала за икономически растеж. Нашият план за възстановяване Next Generation EU е предназначен да стимулира реформи и инвестиции, които ще генерират растеж и работни места, и да направи икономиките ни по-цифрови и неутрални към климата. Този предизвикателен момент е възможност и за трансформация. Страните, които искат да използват фонда за възстановяване на ЕС, ще трябва да представят планове, които движат икономиката им в тази посока, като най-малко 37% от разходите да са обвързани с климата и поне 20 на сто - с дигитализацията.

За да се възползват максимално от тези средства, които се очаква да започнат да текат през 2021 г., страните ще трябва да се справят с неефективността в своите публични администрации и да подобрят средата си за бизнес. Ето така можем да изградим отново икономическата си сила и при това по-добре.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар