Българската икономика и "Парадоксът на Лукас"
Има скрит потенциал за ускорено развитие, но за да бъде отключен, е необходима целенасочена промяна в качеството на институциите


Пламен Ненов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Защо международните финансови потоци имат тенденцията да се движат "нагоре по течението" - от по-бедните развиващи се държави към по-богатите развити икономики? Това е въпрос, който Нобеловият лауреат Робърт Лукас от Университета на Чикаго поставя през 1990 г. и който става известен в международната икономика и финанси като "Парадоксът на Лукас". По принцип по-бедните държави, с по-малко продуктивен капитал на глава от населението и следователно - с висока възвръщаемост на капиталовите инвестиции, би следвало да привличат спестявания от по-богатите държави, които да бъдат използвани за бързо увеличение на благосъстоянието им. Вместо това често се наблюдава обратното движение - по-бедните държави генерират повече спестявания, отколкото могат да абсорбират като местни инвестиции, а разликата се инвестира в по-богатите икономики.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Удържавяване, монополи, малко публични компании, съмнителна регулация, корупция. Не е добра среда за инвестиции.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.