Путин заплашва съседите си и собствения си народ

Западът трябва да повиши цената на зловредното поведение на руския президент

В речта си за състоянието на нацията Путин обеща подаяния на народа и болка на враговете си
В речта си за състоянието на нацията Путин обеща подаяния на народа и болка на враговете си
В речта си за състоянието на нацията Путин обеща подаяния на народа и болка на враговете си    ©  Reuters
В речта си за състоянието на нацията Путин обеща подаяния на народа и болка на враговете си    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Един мъж командва полицейска държава. Друг е зад решетките и близо до смъртта. Въпреки всичко, Владимир Путин се страхува от затворника си. Алексей Навални може да е физически слаб: след почти месец гладна стачка, той беше преместен в затворническа болница на 19-ти април, може би, за да бъде хранен насила. И все пак Навални си остава най-ефективният лидер на руската опозиция. Духовитите му но изпълнени с факти видеа резонират с избирателите. Едно от тях, представляващо виртуална обиколка на безвкусен дворец, който Путин отрича да притежава, е гледано повече от 116 млн. пъти. Навални изгради опозиционното си движение като се подиграваше на лъжите на Кремъл и предизвикваше партията на Путин на избори. Ето защо Навални беше отровен миналата година, а след това изпратен в затвора по измислени обвинения. Пак заради това организацията му беше обявена за "екстремистка" от властта и в момента бива безмилостно унищожавана. Това също може да обясни защо Путин в желанието си да смени темата и да разгорещи патриотичните си руски поддръжници пак тормози и антагонизира съседите си.

През последните седмици Путин струпа над 100 000 военни по границата с Украйна - държава, която той вече разчлени като грабна Крим и подкрепи про-руските сецесионисти в Донбас в източна Украйна. През това време руският флот заплаши да блокира Керченския проток, което би отцепило достъпа на части от Украйна до Черно море. На 22 април обаче министърът на отбраната на Путин обяви, че руските сили ще бъдат изтеглени от украинската граница, защото са изпълнили военните си "учения". При редакционното завършване на броя на The Economist, не беше ясно точно колко войски реално ще бъдат оттеглени. При подобни обстоятелства в миналото, Русия често е оставяла значителни войски на място след "изтеглянето" си. Също не беше ясно какво се опитваше да каже Путин с колосалната демонстрация на сила на украинската граница. Целта му може да е сплаши украинските лидери, за да направят отстъпки, като например формално да признаят автономията на Донбас. А може би се подготвя за бъдеща агресия.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар