Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Борисов посрещна предложения от "Има такъв народ" кабинет с нескрито задоволство. Макар да спечели изборите на 11 юли, партията на Слави Трифонов има твърде малка преднина пред ГЕРБ. С малко над една четвърт от народните представители проектът му за правителство се нуждае от подкрепата на други формации в 46-ото НС. Потенциалните партньори - другите "партии на протеста" - реагираха критично. От сигналите от ДБ и ИСМВ е ясно, че няма да гласуват за кабинета "Василев". Подкрепа няма да дойде и от БСП.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Разсъждението в DW е изнененадващо старомодно и неадекватно на ситуацията.
Друг е въпросът защо самоуважаваща се медия масово преписва чужди коментари? Вероятно защото й липсва аналитичен капацитет ли?...
Опитът за анализ на асистемни формации от гл.т. на системата е крайно непродуктивен. Защото е априори неприемащ и връждебен. И задължително се пропуска от внимание факта, че асистемните движения се появяват и набират подкрепа (царя в БГ, Бепе Грило в Италия, Зеленский в Украина) тогава, когато се получи явна криза в системата.
ИТН се появи и набра взривна популярност не заради цинизмите, чалгата и простотиите в Шоуто на Слави, а заради подигравките както с управляващите, така и с опозицията.
Политическото в БГ гнояса и властващите и опозицията вместо да боксират на политическия ринг, вляхоха от години в клинх - прегърнаха се и започнаха да се крепят едни други, за да не се строполят.
ИТН в логиката на асистемната опозиция на системните партии започна да провокира системата и чрез обяевения проектокабинет. Ефектът от масовото му отхвърляне от системата повтори ефектът от светването на лампата върху кучето на Павлов - започва слюноотделяне, в случая чрез еднотипни силогизми: отстъпление от демокрацията, авторитаризъм, комплексарщина и пр.
Хабилитирани анализатори пропускат умишлено съществения факт, че този проектокабинет подлежи на гласуване в НС, т.е. нищо от демократичната процедура не е отстранено.
Не се споменава, че тази провокация е покана към цялата политическа система, без значение къде се самопоставя, да се отиде отново на избори, което е смърт за системата, защото в подобна ситуация на резигнация на електората от системното и залитането му към антисистемното, с всеки следващи избори тежестта на системните партии пада, пада, пада.
Тънкият момент е, че в историята няма асистемна формация, която рано или късно да не е станала от системата. И чест прави на Бепе Грило, че когато усети тая трансформация на своята 5 звезди, я напусна.
Но това е друга тема.
И нея никога няма за прочетем тук, защото просто няма кой да я напише...
Посредствен текст - което е обичайно за нивото на Икономедия. За съжаление българската редакция на ДВеле не изглежда кой знае колко по-различна. Явно сме майстори на побългаряването.
За това, че ГЕРБ “окончателно” излиза от властта четем (вкл в тази медия) от 2013-та насам. Къде е гаранцията, че този път желанията на съответния автор ще се превърнат в реалност?
Моето очакване е, че ако сега не се сформира правителство и се отиде на избори ИТН няма да успее да повтори успеха си. Особено предвид сагата с Н. Василев и космонавтите. Ще е в най-добрия случай втора сила.
Слави най-вероятно е наясно - затова очаквам да прояви малко повече гъвкавост. По тази причина за мен вероятността след 10 дена да имаме редовно правителство на ИТН клони към 90%.
От там нататък всичко зависи от действията на въпросното правителство. Има вариант ИТН дори да увеличи преднината си. Но по-вероятно догодина електоралната сила на ИТН да е значително по-ниска.
Въпросът е колко дълго време ще бъде толерирано това правителство от другите партии. Не се наемам да правя прогноза.
Що се отнася до ГЕРБ то тяхното бъдеще зависи от 2 неща - резултата от Президентските Избори и успеха на евентуално правителство на ИТН.
Ако Радев не бъде преизбран то натискът в/у ГЕРБ ще отслабне. Но ако правителството на ИТН се представи добре то това ще отнеме аурата на ГЕРБ, че само те не правят фалове (като спиране на евро-фондове). В такъв случай немалко избиратели на ГЕРБ биха преминали към ИТН (профилът на избирателите на двете формации не е чак толкова различен).
Ако ИТН се провали в управлението ГЕРБ ще продължи да бъде първа политическа сила - а това рано или късно ще ги върне във властта.
Ами сценаристчетата скоро ще усетят разликата м/у сценария за тв шоу и сценария за държавното управление - и когато сняг запръска що ще чинят те зимъска !?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.