САЩ се оттеглиха от Афганистан по избор, а не по необходимост
Американският стратегически и морален провал в Кабул ще засили съмненията сред съюзници и врагове за надеждността на САЩ


Ричард Хаас

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Ричард Хаас
президентът на американския тинк-танк Съвет по външни отношения (Council on Foreign Relations) в анализ за Project SyndicateПрезидентът на Афганистан Ашраф Гани напусна страната си. С влизането на талибански бойци в Кабул правителството му се сгромоляса. В ясен паралел с позорното падане на Сайгон през 1975 г., резултатите от две десетилетия американско военно присъствие в Афганистан се изпариха за броени седмици. Как се стигна дотук?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Абсолютно!
И аз така мисля, че ония босите неграмотни пущуни козари с АК в ръка на чист станфордски американски английски са предложили на окупаторите да избират: или да докарат отново чинука над амбасадата си в Кабул, както го направиха за пръв път през 1979 г. над обкръженото си от Виетконг посолство в Сайгон, или … И са размърдали калашника.
И пичовете от най-великата държава на света са избрали.
Избрали са позора!
Позора след 20 години кесене в базите си крепости да бъдат изхвърлени от козари, пастири, земеделци, чиито дядовци и бащи техните, американските дядовци и бащи са превърнали в безмилостния ятаган на Пророка.
Защото американските тинк-танкове като този на Ричард постигнаха чудото да организирав война между две свои проксита: марионетния си режим на "президента" Гани и децата и внуците на някогашните муджахидини, американските проксита срещу съветските окупатори на Афганистан приз 80-те. Има един почти документален филм с Том Ханкс в ролята на оня US конгресмен, който прокарва идеята си за отпускане на стотици млн. долара помощ за организиране, обучаване, финансиране и т.н. на тогавашната армия на муджахидините.
Катастрофата си в Афганистан Америка я подготви и осъществи като слон-идиот в стъкларския магазин.
Нищо здраво не остана. А сега Китай да заповяда за завладее безкръвно Афганистан, както завладя и доскорошния пръв съюзник на САЩ в района - Пакистан.
Ако американската нация още е жива, чака я втори виетнамски синдром. И разпад.
А Тръмп, моят асистемен фаворит, във втория си мандат просто ще угаси лампата и ще затвори вратата.
Форца, Доналд!
Това хаотично изтегляне ще е манна небесна за проруските тролове
Ако Байдън сбърка в нещо е, че не отложи изтеглянето за есента. Боевете в Афганистан традиционно имат сезонност (май - септември). Ако изтеглянето беше през октомври щеше да остави няколко месеца време на местните. Резултатът следващата пролет щеше да е същият, но поне изтеглянето щеше да е по-организирано. Но е нелепо да винят Байдън - сроковете ги беше договорил Тръмп.
А иначе по-голямата грешка е на Обама - трябваше да нареди изтегляне още преди 10г - след елиминирането на Осама
В дългосрочен план губещ от американското изтегляне е Русия
Талибаните вече имат пряк контакт със средноазиатските държави в зоната на влияние на Русия - Таджикистан и Узбекистан
Русия вече се видя принудена да праща подкрепления за своя контингент в Таджикистан. САЩ си избърсаха ръцете и казаха - Афганистан вече е Ваш проблем.
Репутационните щети от хем хаотичното, хем отдавна договорено изтегляне са огромни, и във вътршната политика, и във външната. От Киев до Рияд сигурно си задават мълчаливи въпроси колко всъщност струва подкрепата на янките..За наложените от Тръмп срокове е слаб аргумента в подложения на пряко външно управление Афганистан, а скоростта на разпада наистина изненада всички, дори онези, които по длъжностна характерисика трябва информирано да предвиждат бъдещето, ама хайде, сефте.. Тези щети за САЩ ще са в дългосрочен план, какво измиване на ръце? Какви ще са последствията за Китай и Русия тепърва ще видим, засега обаче техните посолства работят с пълен щат и под охраната на талибански войници, хеликоптери над тях не се забелязват...Восток-дело тонкое...
P.S. Руснаците са известни, че без да гледат цената отстояват поговорката Своих не бросаем.
Допускам, че в американския английски има сходна, съдейки по това, което винаги се случва с повярвалите на американците и тя би трябвало да звучи нещо като: we doleave our people behing.
Все пак за всички място в хеликоптера няма.
P.P.S. Чинукът в Сайгон е през 1975, не през 1979, както съм написал в суматохата.
Нямам капацитета да споря с Ричард Хаас, ще оставя това на Джо Сопел, редактор на отдел Северна Америка на БиБиСи: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-58252174
Истински светлия ден за рубладжийските тролове ще дойде, когато САЩ изтеглят войниците си от Германия. Тогава на три гласа ще могат да обявят загубата им във ВСВ.
До коментар [#] от "":
"Сарказмът е за победителите, Алън" (Чарли Харпър)
Re:weiss
Тцъ. Няма да го схване.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.