Вярно или не: Колко държавен дълг тегли служебният кабинет и за какво
Лидерът на ГЕРБ се опита да критикува дълговата политика на служебния кабинет, но без да посочи къде е реалният проблем


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Странната политика по управление на дълга на служебното правителство, което реши да не излиза на международните пазари тази година и така вдигна цената, на която се финансира държавата, беше забелязана и от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Той, разбира се, коментира ситуацията в свой стил:
"Сумарно с днешния дълг (последната емисия ДЦК от 500 млн. лв. - бел. ред.) бъдещите поколения бяха задължени от Радев някой ден да връщат 3.3 милиарда лева и да плащат лихвите по тях. "Промяната" продължава", коментира Борисов в своя фейсбук профил.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Продължавате да манипулирате тънко, тънко полезните идиоти като правите статия за дълга и свързвате в нея името на кръволака Борисов, който накарахте умишлено младите да мразят. Както и да е, по-умните разбират.
Тази опорка, че видите ли ГЕРБ гласували таван на дълга за тази година 4.5 милиарда и той трябва задължително да се изтегли минава само пред по-горе споменатите идиоти. След фалита на КТБ дойде правителството на ГЕРБ и Обединени патриоти, което прие в НС (повтарям в НС, а не с някакъв службен кабинет) държавата при нужда да може да изтегли дълг от 16 милиарда лева. Това се наложи понеже след КТБ и ПИБ видя проблеми с ликвидността си, а след нея сигурно и щяха да тръгнат всички български банки наред и ставаше страшно. За щастие европейските инститиции наляха бързо 1.5 милиарда в ПИБ и я подкрепиха в този труден за банката момент. Тези пари бързо бяха върнати предстрочно от Фибанк в последствие. В следващата година от тези 16 милирда бяха изтеглени 8, за да се покрият щетите от фалита на КТБ и да се платят стари задължения, чийто падеж дойде точно тогава.
Тези 4.5 милиарда лева са гласувани да може държавата да разчита на тези пари ако бюджета не се изпълнява, ако приходните агенции и митниците имат проблеми със събираемостта, ако има някаква друга екстремна ситуация както с КТБ например. Те не са задължителни да бъдат изтеглени. Не засягате и темата, че служебен кабинет морнално няма право да тегли каквито и да е дългове още повече толкова големи. Тук чакам и статия, че на 22 ноември, след една седмица, ще се теглят нови 500 милиона. Кажете, че и за първи път от 4-5 години имаме месец на дефицит при все, че медиите ви хвалят работата на служебния кабинет!
Господа редактори - ако някой от вас си мисли, че редовия българин прави разлика между вътрешен и външен дълг, много се лъжете. Ако такава сметка си правят от служебното правителство - още по-лошо, защото би трябвало да разбират от политика поне малко.
Дълговете се теглят, защото са бюджетирани. Като разходите надвишават приходите, теглиш дълг. ГЕРБ-ерските тролове като не им харесва, да не са го бюджетирали - от тях тръгва дълга, с техния бюджет. Те тогава писаха колко бил напред кредитния ни рейтинг, видиш ли.
ПС: Дано бюджетът рязко да се балансира догодина, но едва ли ще стане.
Следващото правителство ще вдигне лимита на дълга и тогава ще станем като Хамериканците. Само че кинтите ще отидат при скромен кръг избрани олигарси, а народа пак ще го духа ;)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.