Сверяване с реалността
Недостигът и зелената инфлация ще сложат край на идеализма в енергийната политика, прогнозира Патрик Фулис


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Политици, потребители и компании са на пътуване за опознаване на климатичните промени и енергийния бизнес. Първата фаза, в началото на миналото десетилетие, бе характеризирана от безразличие. Втората, през последните няколко години, включва поставяне на идеалистични цели за намаляване на емисиите в далечното бъдеще, които струват малко днес. През 2022 ще започне третата фаза на пътуването на фона на опасно волатилни цени на енергията, страхове от зелена инфлация и нарастващи геополитически рискове. Това ще изисква реализъм относно бъдещата задача.
През 2021 светът беше залят от лесни обещания. Близо 70 държави, отговарящи за две трети от глобалните въглеродни емисии, имат цели за нетни нулеви емисии към средата на века. Мнозинството от хората в богатия свят, включително в Америка, изразяват тревога за климатичните промени. Компаниите също дават амбициозни обещания за въглеродна неутралност - особено онези, които така или иначе нямат много емисии. Бумът на рисковия капитал в сферата на зелените технологии сочи за масирано местене на фондове. А устойчивото инвестиране се превърна в една от най-големите тенденции във финансите от subprime дълга насам.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
А добро утро.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.