Манихейско и хаотично
Съперничеството между Америка и Китай ще оформи постковид света, твърди Зани Минтън Бедоус


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В класическия си труд за Пелопонеската война Тукидид заключава, че конфликтът е вследствие на нарастващата атинска мощ, нагнетила страх в Спарта. В "Капанът на Тукидид" - влиятелно есе, публикувано през 2015, Греъм Алисън от Harvard University изследва дали същата динамика може да се приложи към Америка и Китай. Той идентифицира 16 исторически епизода, в които позицията на установена сила бива подривана от изгряващ съперник. В 12 от тези случаи резултатът е война. Повторение днес не е неизбежно, заключава той, но избягването на капана "изисква огромно усилие".
Анализът на Алисън е изучаван внимателно във Вашингтон и Пекин. Въпреки това в последните пет години отношенията между световната суперсила и нейния азиатски съперник се влошиха по начин, който предполага, че малцина учат уроците на историята. При управлението на Си Цзинпин Китай става по-агресивен навън и по-авторитарен вътре. При Доналд Тръмп и сега Джо Байдън американската политика към Китай зави от високомерна вяра, че страната може да бъде в съществуващия световен ред, воден от Америка, към нещо, наподобяващо параноично сдържане, белязано от подозрение към намеренията на Китай и изпълнен със страх двупартиен консенсус, че глобалното превъзходство на Америка е под риск.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.