Плащането в рубли на руския газ прехвърля риска от промени в обменните курсове върху европейците
Ходът на Путин може да даде на Русия и централната й банка начин да продават тези рубли въпреки санкциитe, смята доц. Александър Михайлов от университета в Рединг


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Руският президент Владимир Путин изпълни заканата си и подписа указ, с който доставките на природен газ от руски компании за "неприятелски държави" трябва да се заплащат единствено в рубли, независимо от договорните условия. България също вече получи официално искане за това, съобщи в неделя министърът на енергетиката Александър Николов. Това трябва да се случва чрез превалутиране на преводите в евро или долари в рубли от "Газпромбанк".
Защо обаче заплащането в рубли на газовите доставки е важно за Русия. В анализ, публикуван във VoxEU, роденият в България финансист Александър Михайлов, доцент по икономика в Университета в Рединг и директор на Групата за икономически анализи (GEAR), изброява три потенциални причини зад решението на Путин:
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Много приказки, много обяснения, но Анушка вече е купила олиото. Застудяването идва след само 6 месеца, а газовите алтернативи на Европа ще компенсират не повече от 10-15% от газовите нужди. Есента ще станем свидетели на фалцетни изпълнения в Брюксел и Берлин и… плащане в рубли.
До коментар [#1] от "мики маус":
След 6 месеца путкин може да го канонизират, сиреч да го няма.
Къде е проблемът?
Договорените цени, обемите и графика на доставка до изтичането на договорите и обемите се запазват.
Какво е значението срещу договорените например 500 € за 1000 м3 (които са чувствително по-ниска цена от борсовата в момента) ще купуваш 35000 или 50000 Р?
Каквато е таксата за превалутиране, тя е абсурдно несравнима с разликите в цените на газа.
Проблемът е, че Западът няма реален вариант да се измъкне от капана, който сам старателно гласи. А след газа по същата методика ще тръчнат нефтът, металите, торовете. За зърното не съм сигурен, че ще тръгне, защото Медведев го изключи. Да не се окаже, че колективтият ще реекспортира рус ка пшеница, слънчоглед, царевица от Африка?
До коментар [#2] от "telqk":
Ако смяташ, че отстраняването на Путин ще направи Русия по-сговорчива, лъжеш се. Много е наивно да смяташ, че човекът Путин е проблемът на Запада. Политическият елит на РФ е напълно наясно какъв е залогът във войната - преформатиране на поствоенното пространство и прекрояване на икономическата карта на света и в никакъв случай няма да се откаже от предварителния план. Ако не е Путин, ще е някой подобен. Както писах “Анушка е купила олиото”.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.