Свободата на медиите се нуждае от защитници
Световният ден на свободата на печата на 3 май беше добър момент да си припомним защо е важно медиите да са свободни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Нека проведем мисловен експеримент. Ако в Русия имаше свободни медии, колко руснаци биха подкрепили инвазията на Владимир Путин в Украйна? Ето още един експеримент: как щяха да се развият първите дни на COVID-19, ако вирусът първоначално се беше появил в страна със свободна преса, а не в Китай? Би ли могло правителството на такава страна да скрие появата на вируса в тези решаващи ранни седмици?
На 3 май пристрастените към новините празнуваха Световния ден на свободата на печата, струва си в този контекст да си припомним защо тя има значение. Свободната преса може да разследва силните на деня, да разкрива корупцията и да възпира злоупотребите. Наполеон Бонапарт веднъж се оплакал, че един тиранин трябва да се страхува повече от "четири враждебни вестника, отколкото от 1000 байонета". Свободният поток на информация е жизнената сила на демокрацията. Без него избирателите не могат да направят информиран избор. Правителствата трудно забелязват или коригират грешките си. А свободните медии улесняват разпространението на добри идеи и полезна информация, като по този начин ускоряват напредъка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.