Може ли България да оцелее без руски петрол
Отговорът е "да", но статуквото е на монополно господство, което е склонно да блокира конкуренцията


Бойко Ницов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Краткият отговор е ДА. Страната може да получи доставки на суров петрол и други суровини от неруски източници за бургаската рафинерия "Нефтохим", собственост на "Лукойл". Страната може да получава и рафинирани продукти, ако има нужда от такива. И вероятно страната може да направи това на цена, която няма да се различава много от тази, която плаща сега за петрола и за рафинираните продукти. Ето защо.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Разбира се, че на въпроса "Може ли България да оцелее без руски петрол", всеки без да се замисли би отговорил: да, сигурно може.
Но задължително преди първосигнално да се втурне да отговаря, трябва да вникне във въпроса.
Защото Бойко от NGO-то не пита "Може ли България без руски петрол", а вмъква момента с ОЦЕЛЯВАНЕТО. Т.е. и той предвижда, че БГ ще е изправена пред труден избор, който поставя на изпитание нейното ОЦЕЛЯВАНЕ.
В българския език семантиката на "оцеляване" е да останеш жив, независимо от мъките и щетите, които ще понесеш - от ЕСГРАО човек и без два крака също се брои оцелял!
Т.е.Бойко от NGO-то ни намеква, че отказът от руски нефт ще ни изправи пред необходимост отново да говорим за ОЦЕЛЯВАНЕ. А само преди месец отново подхванахме същата тема покрай отказа на Киро и Асен за платят газа. И да сме готови отново да жертваме нещо.
Какво, колко и колко дълго? Не казват
Първото следствие, което виждам, е че поносимите цени на бензина/дизела ще станат спомен. Както с газа, петрол ще се вози от Горна Волта, Огнена земя или от по-далеч, защото целта е не ниски цени по бензиностанциите, а процентът комисионна на обраслите с посредници случайници от ПП.
Второто следствие от "оцеляването" е, че автомобилът отново ще стане лукс, защото цените по бензиностанциите видимо няма да са по джоба на масовия потребител.
Стане ли лукс дизелът, лукс ще стане и всичко, което се транспортира - земеделската продукция, стоките от първа необходимост, хлябът, електронната търговия, деливърито.
И така, я пак да отговорим на горния въпрос с ясното съзнание, че става дума за собственото ни оцеляване! И за търпението ни.
Или да го преформулираме: Съгласни ли сме при недъгаво управление непрекъснато да оцеляваме?
И във връзка с горното много належащ е и отговора на въпроса: Защо Германия и Италия безпроблемно ще плащат руския газ в рубли, а Киро и Асен отказаха?
Логичен е отговорът, че и Шолц, и Драги мислят за интересите на държавата, икономиката и гражданите си, докато Киро, Асен и Со мислят май единствено за чужди геополитически интереси и за комисионни.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.