Тимъти Снайдър и Ювал Харари за войната в Украйна като повратен момент за света
Следващите 40 години се очертава да бъдат още по-шеметни. Историята се ускорява
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Историците Ювал Ноа Харари и Тимъти Снайдър в дискусия "Последните 40 и следващите 40 години: Източна Европа, Европа и светът", състояла се във виенския Институт за хуманитарни науки с модератор Иван Кръстев
Ако след четиридесет години (през 2062 г.) има хипотетичен дебат за войната в Украйна и обърнем поглед назад: "Колко важна беше тази война? Какво завърши чрез нея? Отбеляза ли тя някакво ново начало?"
Тимъти Снайдър: Историята често подминава неща, които са важни и дълбоки. Случва се така, че най-тежките елементи понякога остават на дъното незабелязани. Историята на Украйна често е недооценявана, а има централно място.Основополагащият мит в западната традиция на демокрацията е митът за Атина. Където градът избира Атина вместо Посейдон. Мотивите са: ще имаме маслиновите дървета и зехтина вместо гневния Посейдон, солената вода и неговия тризъбец. Възгледът на Атина за демокрация, сенчести дървета и съзерцание - всичко това е много красиво. Но на въпроса "как всъщност древна Атина е съществувала, ако са отглеждали само маслинови дървета", отговорът е: внасяли са своите храни от там, където днес е Южна Украйна.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.