Три стратегии срещу бизнеса с отвличане на вниманието
Платформите продават на търг нашия най-ценен когнитивен ресурс. След "критичното мислене" умението за "критично игнориране" ще намали информационното претоварване


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Мрежата е едновременно информационен рай и ад. Безкрайно богатство от висококачествена информация е достъпна точно до непрестанния поток от разсейваща, невярна и манипулативна информация.
Мрежата е едновременно информационен рай и ад. Безкрайно богатство от висококачествена информация е достъпна точно до непрестанния поток от разсейваща, невярна и манипулативна информация.
Платформите, които контролират търсенето, са замислени в грях. Техният бизнес модел продава на търг нашия най-ценен и ограничен когнитивен ресурс - вниманието. Те отвличат вниманието ни, като го насочват към информация, която предизвиква любопитство, възмущение или гняв. Колкото повече успяват, толкова повече реклами могат да ни показват и толкова по-големи печалби натрупват.
Анализ от 2019 г. на хаштагове в Twitter, заявки в Google и коментари в Reddit установи, че нарастващата конкуренция в тази посока води до по-кратки интервали на колективно внимание, което пък води до все по-ожесточена конкуренция за нашето внимание - порочен кръг. Имаме нужда от стратегии, които помагат да си върнем поне малко автономията и ни предпазват от излишъците, капаните и смущенията на днешната икономика на вниманието.
Класическата стратегия е критично мислене - интелектуално дисциплиниран, самонасочващ се и изпълнен с усилия процес за идентифициране на валидна информация. Без съмнение тази способност е изключително важна, но дали е достатъчна в свят на изобилие от информация и бликащи източници на дезинформация? Отговорът е "не" поне по две причини:
- цифровият свят съдържа повече информация, отколкото световните библиотеки, взети заедно. Голяма част от нея идва от непроверени източници и липсващи показатели за надеждност. Само критичното мислене би ни парализирало напълно, защото никога няма да имаме време да прочетем действително ценната информация, която старателно се опитваме да идентифицираме.- инвестирането на критично мислене в източници, които трябва на първо място да бъдат игнорирани, означава, че търговците на внимание са получили това, което са искали.
В неотдавнашна статия екип от учени - в областта на философията, науката за познанието и образованието, твърди, че колкото се нуждаем от критично мислене, толкова се нуждаем и от критично игнориране.
Критичното игнориране е способността да избираме какво да пренебрегнем и къде да инвестираме ограничения капацитет на внимание. То е нещо повече от това да не обръщаме внимание - става въпрос за създаване на здравословни навици и базова компетентност в цифровия свят. Без нея ще се удавим в море от информация, която в най-добрия случай е разсейваща, а в най-лошия - подвеждаща и вредна.
Има поне три стратегии за критично игнориране, като всяка реагира на различен тип вредна информация:
Самонапомняне - дава възможност на хората да бъдат "архитекти на избора", като проектират своята информационна среда така, че да работи най-добре за тях и по полезни начини. Можем например да премахнем разсейващи и "неустоими" известия. Или да им зададем конкретни часове, за да имаме повече време за концентрирана работа или общуване. И да ограничим и използването на личните ни данни за целенасочена реклама.
Съпътстващо четене - това означава да потърсите информация за организацията или лицето зад даден сайт, преди да се потопите в съдържанието му. Първата стъпка е проверка за източника, т.е. да използвате силата на мрежата, за да проверявате мрежата.
"Не хранете троловете" е стратегия към злонамерени потребители. Умишлените разпространители на дезинформация често отвличат вниманието с измислен дебат. Евристиката съветва да избягвате дебати с тролове, а да ги блокирате или развенчавате.
Образователните усилия са от решаващо значение. Без компетентността да избираме къде да инвестираме ограниченото си внимание ние позволяваме на другите да поемат контрола над нашите очи и умове. Както проницателно отбелязва психологът Уилям Джеймс в началото на ХХ век: "Изкуството да бъдеш мъдър е изкуството да знаеш какво да пренебрегнеш."
1 коментар
Отлична статия. БРАВО!!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.