Войната за таланти приключи

Изглежда, че крайните победители в нея ще бъдат машините

Компаниите ще автоматизират все повече работни места
Компаниите ще автоматизират все повече работни места
Компаниите ще автоматизират все повече работни места    ©  Shutterstock
Компаниите ще автоматизират все повече работни места    ©  Shutterstock
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Далия Марин, преподавател по международна икономика в Училището по мениджмънт на Техническия университет в Мюнхен, в статия за Project Syndicate

В продължение на почти две десетилетия битката за таланти оформяше начина, по който се управляват фирмите по света. Тъй като те извличат стойност главно от човешкия си капитал, а не от физическите активи, които притежават, талантливата работна сила стана желана повече от машините. През 2001 г. известният консултант по мениджмънт Питър Дракър публикува статия, озаглавена "Следващото общество", в която твърди, че даването на повече свобода на "работниците на знанието" е от съществено значение, тъй като ключовата битка на този век е войната за таланти. И беше почти прав.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    demokoko18 avatar :-|
    demokoko18
    • + 3

    "Машините" не могат да спечелят, ще спечели който ги притежава. Това са големите капиталисти, които не искат да плащат данъци.

    Дайте да видим дали няма да трябва да се пенсионираме на 70-75 съвсем скоро и също така да прекараме голяма част от това време без работа. Ако въобще стигнем до там...

    Нередност?
  • 2
    gaq16266103201066633 avatar :-|
    Vladimir Mladenov
    • + 1

    И като заместят взипки работници и служители с роботи искам да ги опитам кой ще им купува продуктите?

    Нередност?
  • 3
    yvh1479588831511297 avatar :-|
    Nevena Kovacheva

    Глобализацията не е намаляла с Ковид, напротив. Всеки може да работи от където си иска по света и това не е причина за деглобализация. А борбата за таланти ще продължава да се засилва въпреки моментните уволнения в ИТ сектора, придизвикани поради необходимо затягане на коланите. Застаряването на населението ще продължава и няма как да се компенсира с роботи. Те могат да заместят определени дейности, но не и човешкия фактор. Простичък пример: бихме ли се качили на самолет без пилот дори и ако робот може перфектно да управлява самолета?

    Нередност?
Нов коментар