Забраняваме вноса, цените остават високи
Защо правителството и някои партии заемат позицията на фермерите и правят всичко възможно да държат цените високи
Всяка седмица получавайте най-важното и интересно от ритейл сектора във вашата поща
Помните ли, че служебният кабинет на Румен Радев се бореше срещу високите цени на хранителните продукти? Имаше куп пресконференции, проверки в магазините, направиха се специални сайтове и се даваха гръмки обещания. Е, цените, поне на едро, започнаха да падат. Но още преди това да се отрази по рафтовете в магазините, служебният кабинет изненадващо се втурна да прави всичко възможно това да не се случи, като гласува забрана на вноса на над 20 украински стоки. Мотивът е, че те подбивали цените на българските производители, които щели да фалират, ако не се вземат мерки.
В случая се получава следното: когато миналата година цените растяха и фермерите печелеха извънредно, държавата въведе мерки, като намали ДДС за брашното и хляба, а когато цените падат и печалбите на фермерите намаляват, търси начин да премахне конкуренцията и да им осигури субсидии. И тук не става дума само за зърно. В забранителния списък за вноса са включени още олио, яйца, мляко, пилешко, телешко и свинско месо, ядки, мед, вино, винен оцет и дори етилов алкохол.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.