"Европейски компас на настроенията": България е най-податлива на руско влияние
Година след руската инвазия България е единствената страна в ЕС, която е станала по-евроскептична и е сред най-уязвимите от руската пропаганда, показва годишното проучване на ECF и ECFR


Павел Зарка

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Годишното проучване "Европейски компас на настроенията" е партньорска инициатива на Европейската културна фондация (ECF) и Европейския съвет за външна политика (ECFR). Сегашното му второ издание анализира настроенията във всички 27 държави в ЕС една година след руската инвазия в Украйна. Резултатите показват, че войната на Русия срещу Украйна е предизвикателство за ангажимента на Европа към откритост, разнообразие, свобода и солидарност. Лидерите на ЕС са изправени пред поредица от дилеми, свързани с подхода им към руската култура, медии и нейните граждани в контекста на войната. Редица държави в ЕС, включително Унгария, България, Гърция и Румъния, са уязвими за руските разкази, което означава, че ЕС трябва да отблъсне твърденията за "разделение" и "слабост" в Европа, като защитава либерализма и проявява устойчивост и откритост в своята дейност.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Зад тези объркващи и целящи да внушат респект абревиатури - ECF и ECFR - се спотайват съвсем обикновени грантови соросови НПО-та.
И ако Петър незнамкойси е прсто сътрудник, Весела Чернева, директор на българския клон на НПО-то, бе сивото преосвещенство в краткото (за щастие!) премиерство на Киро П., определяше външната политика на БГ и забърка потенциалната криза с БЮРМ.
В този смисъл мнението на грантови НПО-та и медии за някакво "въздействие" на руска пропаганда в БГ е смехотворно.
Масовият българин, както и масовият европеец
на държавно ниво е лишен за първи път от след Хитлер от достъп до информация. Помня разказите на дядо ми, че радиоапаратите по време на царството били запечатвани в червен восък само на Радио София, за да не се слуша BBC London или Москва.
Сега е технологично по-перфидно - ако не плащаш за американски VPN - също си лишен от достъп до инфо. И си оставен да се давиш в елементарния, не безалтернативен пропаганден водопад на доминиращата идеологема.
И защо заеб...е комунизма тогава? Пропагандата и тогава беше лайняна, но животът беше по-сигурен и гарантиран!
P.S. При това лицемерните грантови пропагандни структури не отблязват терористичните актове срещу водещи руски журналисти: убийството на Даря Дугина, взривената кола на Захар Прилепин, заплахите към Владимир Соловьов и Маргарита Симонян.
Не руската пропаганда (която на фона на англосакс пропагандата е на предучилищно ниво), а двойния стандарт и лицемерието поддържат естествения скептицизъм у българина и чувството му за справедливост и истина.
Отново ще се убедим в истинността на максимата, че може да излъжеш един народ за кратко, че може да излъжеш малка част от него задълго, но не и да държиш един народ дълго в заблуда.
Та руската пропаганда няма участие. Ефектът на скепсис към това, с което ни заливат продажни медии и "журналисти" дължим на несъобразената с БГ народопсихологията западна пропаганда.
Карайте все така, пичове!
Хей, хейтърите, атентати срещу журналисти ОК ли са в жълтопаветните представи? Или има правилни и неправилни журналисти?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.