Коментар | Мъката на съдебната реформа: Когато гущерът не може да скъса опашката си
Внезапното самосезиране на прокуратурата по казуса с Пловдивския панаир е напомняне за симбиозата й с политиката


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
През март 1995 г. в. "Дума" публикува статия от Илия Павлов, в която президентът на "Мултигруп" призовава държавата да даде възможност на престъпните групировки да легализират незаконните си капитали, а самите те да се откажат от престъпния си бизнес - така, както гущерът си къса опашката. Речено - сторено. Но авторът, убит показно няколко години по-късно, беше пропуснал да спомене, че това всъщност е трик за заблуждаване на противника, след който расте нова опашка. С времето престъпният гущер не само оцеля, но се настани и в управлението на държавата - там главата и опашката се сляха в едно, което направи трика с късането опасен.
Това всъщност е проблемът със съдебната реформа, който измъчва гущерското мнозинство в парламента. Принудено от обстоятелствата около милиардите от плана за възстановяване, които е калкулирало в светлото си бъдеще, то трябва да измисли как да отреже най-важната си опашка - главния прокурор, и да я смени с нова, без да засегне главата.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.