Уроците от войната в Украйна за бюджетите за отбрана на Запада
Глобалните отбранителни разходи може да се вдигат с 200 - 700 млрд. долара на година


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Светът се въоръжава. Дивидентите от мира, на които се радвахме след края на студената война, както и отклоняването в други области на пари, предназначени за отбрана, са към края си. Нашите изчисления показват, че глобалните разходи за отбрана може да се вдигат с 200 - 700 млрд. долара на година, или с 9-32%. Виновна за това е усложнената геополитика, особено с руската инвазия в Украйна и китайското дрънкане на оръжия във връзка с Тайван.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Този текст определено не е предназначен за българска публика, която е доста по-интелигентна, за да бъде плакната с подобни ментални иригации.
Две неща само - едното фактологично, другото ментално:
1. Фактологичното
Военният бюджет на САЩ е в пъти по-голям от сбора на военните бюджети на РФ и КНР, обявени горе като "главните заплахи за демокрацията" (в нейната американска версия). А като към американските почти трилион военни разходи се прибавят и бюджетите на съюзниците им от Нато, сметкте обезсмислят всичко, написано в рупора на неолиберализма The Economist.
Защото хора, които могат да мислят и да правят аритметични действия от първи ред (събиране и изваждане), няма как да приемат, че най-въоръженият и с най-големи военни разходи и към момента ВОЕНЕН СЪЮЗ може да бъде застрашен от някоя от двете цитирани като заплаха държави.
Мисля, че нагнетяването на напрежение сред съюзниците в Нато е продиктувано от нещо елементарно за разбиране - увеличените военни бюджети ще бъдат предназначени за купуване на още оръжия от американския ВПК. Да, непроизведено оръжие. По отработената схема с БГ Ф-16: парите напред година преди да започне строежа на завода, в който ще се произведат самолетите...
2. Менталното
Само с пари не става, трябва да има и хора, готови да умрат. Прокси войната на САЩ в Украина показа нагледно този проблем: Западът предпочита да си изчисти хангарите от повече или по-малко бракувани железа и да пообучи чуждо пушечно месо за съвременни камикадзета, отколкото британци, тексасци, померанци, марсилци, римляни да пълнят гробищата по чужди полета.
Като свършат украинците, вероятно ще натикат в месомелачката остюръпите, както през Първата на Дойран срещу българските позиции стояха сенегалци, мароканци, а по-надолу и новозеландци и австралийци. По-втора ръка хора от тия в метрополията...
Та - с две думи - уроците от прокси войната на САЩ в Украина са доста по-различни от описаните.
P.S. US казусът с Тайван е copy-paste казусът им с Украина. Никаква фантазия! Анклавите са засипвани с оръжия, само и само местните да причинят на американските конкуренти максимални щети.
За своя сметка, естествено!
P.P.S. Твърдението ми горе, че съществена част от военните бюджети на съюзнииците ще потекат към САЩ, на мига намери родно потвърждение:
https://www.mediapool.bg/miliardnata-sdelka-za-bronirani-mashini-se-dvizhi-vse-po-uvereno-kam-sasht-news348128.html
Допускам, че настъпването на греблото с Ф-16 ще се повтори.
Може без хора, докторе. Може само с дронове. Което и вече се случва. Путин да му мисли. Ще трябва да разпарчетосва перални, за да вади чипове и да произвежда дронове. Смях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.