"Украински синдром", подобен на "Афганистанския", очаква руските войници

Нападайки Украйна, Москва създаде вълна от тежки травми, която скоро ще се стовари върху страната

Проблемите на Русия със задържането на войниците и с лечението на ветераните вече са видими
Проблемите на Русия със задържането на войниците и с лечението на ветераните вече са видими
Проблемите на Русия със задържането на войниците и с лечението на ветераните вече са видими    ©  Reuters
Проблемите на Русия със задържането на войниците и с лечението на ветераните вече са видими    ©  Reuters
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Дара Масикот, старши политически изследовател от RAND Corporation, в анализ за The Economist

Голяма част от вниманието през последните месеци е фокусирано върху руските неуспехи във военната офанзива в Украйна, както и върху нарастващия брой на жертвите. Но има и други проблеми, които са слабо забелязвани извън Русия и които ще засегнат въоръжените сили на страната и обществото. Руските военновременни политики, въведени миналия септември, временно забраняват напускането на войници, които са на активна служба или са мобилизирани. Русия ще бъде изправена пред криза в задържането на военните и пред по-голяма социална криза, свързана с психическото здраве на ветераните, когато тези рестрикции бъдат вдигнати. Както се появиха термините "Афганистански синдром" и "Чеченски синдром", за да опишат състоянието на участвалите в боевете войници, които нямаха подкрепа и не успяха да се адаптират към цивилния живот след въпросните два конфликта, сега е само въпрос на време, преди "Украинският синдром" да обхване Русия, когато хиляди ветерани, страдащи от посттравматичен стрес, се върнат у дома.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ruslan_2023 avatar :-|
    Росен Радославов
    • - 1
    • + 1

    Краткото е "Русия се разпада като федерация".

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 2
    • + 3

    Имам дисертация - най-общо - за начините за преодоляване на посттравматичния шок при участващите във военни конфликти. Писана е върху опита ми при командировка по линия на Червения полумесец и Арабската лига в Сирия преди няколко години.

    С цялото това обяснения искам да кажа, че темата ми е доста по-позната, отколкото - видимо - на Дара, която просто досадно обговорва втръснали едностранни пропагандни конструкции.

    Дума няма, че участието във военен конфликт смазва човешката психика и се отразява трайно на световъзприятието за цял живот. Но това в съпоставима степен се отразява на участващите и от двете страни на огневата линия. В този смисъл да се твърди, че в руско-американския прокси конфликт на територията на Украина единствено при руските военни се наблюдават проблеми с психиката е невярно, глупаво и просто несериозно да се отваря приказка по темата.

    Нямам преки наблюдения върху психосъстоянието във ВСУ, но от професионален интерес съм изгледал и продължавам да гледам видеа в телеграм каналите на украиски, и на руски военни, в които забелязвам удивително често украински войници да се свърлят в безсмислена атака в цял ръст - като на парад - срещу руски позиции. И биват убити на мига. Елементарното обяснение е масова употреба на субстрати, които тушират инстинкта за самосъхранение.
    Наличието на такива таблетки не е тайна. Вермахтът ги е прилагал под названието "за танкисти в тежък бой", а още инките преди самоубийствените си битки с конкистадорите са дъвчели листа от кока.

    После: Пригожин след убийството на един ранен и пленен от украинците вагнеровец, обяви, че Вагнер до края на кампанията в Бахмут няма да взема пленници. Това е безкрайно силна психологическа атака, след което съпротивата на украинците видимо отслабна и градът падна.

    Много моля Капитал да уважава читателите си. Пропагандата си и пропаганда, но тая война все някога ще свърши и няма да е зле да можем да се гледаме едни-други уважително.
    Задръстването на инфополето с откровени глупости, които ровят само в едната страна не способства за това. Определено!

    Нередност?
  • 3
    ruslan_2023 avatar :-|
    Росен Радославов
    • + 2

    До коментар [#2] от "D-r D":

    Руснаците и без друго не вземаха много пленници. Избиването на обезоръжени украински войници е снимано дори. Орката е тъпо нещо и всеки път показва на всички, че е проста пръчка. Що се отнася до Бахмут си в голяма грешка. Процесът там продължи доста дълго и го следях през цялото време. Нищо такова няма като "ефекта на Пригожин", ако мога така да се изразя.
    Що се отнася до недоволството ти от "Дара".
    Ами политически анализатор и доктор май не си приличат като работа.
    Пропаганда викаш. Ами тези в Украйна нямат избор, нападнати са от Орки. Тези от другата страна са тотални идиоти, защото по-голям шанс имаХА, ако бяха обърнали оръжието си срещу Кремъл.

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 2

    До коментар [#3] от "Росен Радославов":

    Впечатлен съм, че детето пише почти без пунктоационни грешки. Браво.

    Нередност?
  • 5
    bem16863076821179996 avatar :-|
    Georgi S

    Чудесна пропаганда ,браво.
    Адмирации.

    Нередност?
Нов коментар