Какво се случи през седмицата

Фармацевтичните компании обявиха 22 млн. лв. плащания към лекари; Европроверка на прокуратурата; Бюджетният излишък към юли е 3.1 мрд. лв.; Unify ще има 530 служители до края на 2016 г.; Путин удължи контрасанкциите до края на 2017 г.; Съд отмени резултатите от президентските избори в Австрия

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Националисти посрещнаха "Нощните вълци", биха протестиращи

В четвъртък в България пристигнаха част от руската рокерска група "Нощните вълци". На входа за Бургас, откъдето трябваше да започне мотопоходът "Славянски свят 2016", рокерите, близки до руския президент Владимир Путин, трябваше да да бъдат посрещнати от протестиращи. Руските, украинските и българските граждани, които чакаха "вълците", обаче бяха нападнати и бити с електрошок от членове на паравоенна организация. Рокерите формираха т.нар. лъч на обединението, потеглиха от Бургас и преминаха през пътен възел "Петолъчката", Казанлък и паметника на връх Шипка, а в Троянския манастир засадиха "дърво на обединението". В София "вълците" бяха посрещнати пред храма "Александър Невски" от протестиращи срещу тях и техни подръжници.

Фармацевтичните компании обявиха 22 млн. лв. плащания към лекари

23 фармацевтични компании, които произвеждат лекарства без аналог по собствени научни разработки, оповестиха публично стойността на инвестициите си в научноизследователска дейност и средствата, които са предоставили на лекари за обучение, участие в научни събития, хонорари за лекции и дарения за работата на научни дружества и лекарства за болници. Плащанията към лекари през 2015 г. са на стойност 22.3 млн. лв., като около 7 млн. лв. от тях са за работата на неправителствените им организации - научните дружества по кардиология, хирургия, онкология и др. В клинични проучвания са били вложени над 42 млн. лв. през миналата година. Част от лекарите не са поискали имената им да бъдат обявявани публично. Заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков обяви, че плащанията към лекари са порочна практика, въведена от фармацевтичните компании в много държави. Продажбите на лекарства в България през миналата година са за 2.7 млрд. лв., а на целия фармацевтичен пазар, който включва хранителни добавки и медицински консумативи – 3.5 млрд. лв.

Европроверка на прокуратурата

В понеделник пристигна мисията от прокурори от четири европейски държави – Великобритания, Холандия, Германия и Испания, която ще извърши независим анализ на българската прокуратура. Те ще прегледат общо шест дела. Три са поискани от самите тях, а други три са предоставени от прокуратурата. В първата група попадат делото по източването на 7.5 млн. евро по програма САПАРД, прекратеното разследване срещу председателя на БСП – Варна, Борислав Гуцанов, както и кражбата на фирмата на германеца от български произход Константин Мавродийски. Трите дела, които е предоставила прокуратурата, са срещу ген. Кирчо Киров, разследването за корупция в ДАИ и разследване на пловдивската прокуратура за пране на пари. Европейските прокурори ще останат в България до края на седмицата, като това ще е първата от общо няколко мисии, чиято цел е изготвянето на анализ и препоръки, които да подобрят дейността на българската прокуратура. Констатациите на екипа ще станат част и от годишния доклад на Европейската комисия. В сряда главният прокурор Сотир Цацаров се изказа остро по повод конфиденциалността на работа на чуждестранния екип и поиска нейното премахване. Той също така посочи, че експертите се отличават с високи професионални качества спрямо "тези, които идват в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка".Европейската комисия настоява България да демонополизира "Булгартрансгаз"

След срещи с комисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер и с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер в Брюксел в сряда премиерът Бойко Борисов обяви, че "искат да ни наложат процедура за собствеността на тръбите и компресорните станции". Премиерът имаше предвид газопроводната мрежа на "Булгартрансгаз" и течащото в момента разследване на ЕК по случая "БЕХ газ" за отказа на държавната компания да допуска други доставчици на газ. През март миналата година ЕК изпрати възраженията си до Българския енергиен холдинг и дъщерните му дружества, с което го информира, че холдингът може да е нарушил антитръстовите правила на ЕС, ограничавайки достъпа до газова инфраструктура. Разследването беше възбудено от "Овергаз". В резултат на това ЕК предложи българската газопреносна мрежа да се поеме за управление от независим трети оператор. Според източници от кабинета обаче става дума за натиск за приватизация, а управляващите не искат да продават енергийните компании сега, защото кризата в енергетиката може да подбие цената им.

Путин удължи контрасанкциите до края на 2017 г.

Руският президент Владимир Путин подписа указ, с който удължава ембаргото за стоки от ЕС и редица други държави до 31 декември 2017 г. По този начин забраната, действаща от лятото на 2014 г., ще е в сила още 18 месеца. Вносът на цели групи месо, сирена, мляко и млечни продукти, плодове, зеленчуци и други е невъзможен за страните от ЕС, САЩ, Канада, Австралия и Норвегия, които въведоха санкции срещу Москва заради анексирането на Крим. После в списъка попаднаха Албания, Черна гора, Исландия и Лихтенщайн, а в края на 2015 г. и Украйна. На 21 юни посланиците на ЕС се договориха за удължаване на ембаргото до януари 2017 г., а седмица по-късно канцлерът Ангела Меркел каза, че "за съжаление е необходимо" запазването на санкциите, защото Русия не полага достатъчно усилия за прекратяване на насилието в Източна Украйна. Санкции за храни има и срещу Турция, но след разговор в сряда между Путин и Реджеп Тайип Ердоган има очаквания те да отпаднат до няколко дни и вносът да се поднови.

Тръмп: Ще изтегля САЩ от някои търговски споразумения

Кандидатът за президентската номинация на републиканците Доналд Тръмп заяви, че ако бъде избран за американски държавен глава, ще постави началото на нова икономическа ера в САЩ. Това ще стане, като изтегли страната от търговски споразумения с други държави, които "ще подкопаят позицията ни като доминантен играч в глобалната икономика". Изказването идва ден след като Белият дом подкрепи продължаването на работата по Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (TTIP) и постигането на търговско споразумение с ЕС, ако трябва и чрез отделни преговори с Великобритания. Тръмп коментира, че ще изтегли САЩ от Северноамериканското споразумение за свободна търговия (между САЩ, Канада и Мексико) и от споразумението за Транстихоокеанско партньорство (между 12 страни от Тихоокеанския регион). Той остро критикува Китай и обеща "да постави тази страна в категорията на манипулаторите на валутните курсове", както и да наложи нови мита на водещия американски източник на внос.

Атентаторите в Турция са от от Русия, Узбекистан и Киргизстан

Трима чужденци – от Русия, Узбекистан и Киргизстан, са предполагаемите извършители на кръвопролитния атентат на летище "Ататюрк" в Истанбул, съобщиха в четвъртък турските власти. В същото време в Истанбул и Измир се провеждат операции срещу заподозрени клетки на "Ислямска държава в Ирак и Леванта", при които са арестувани още трима чужденци. Турските власти, включително президентът Реджеп Ердоган, вярват, че ИДИЛ носи отговорността за самоубийствения атентат в сряда на третото по големина летище в Европа, отнел живота на 44 души и ранил 200. Соченият от турските власти за организатор на атаката, чеченецът Ахмед Чатаев, е бил освободен преди пет години от съда в Хасково, където срещу него е имало дело за екстрадиция в Русия. Подобни дела срещу Чатаев в Швеция, Украйна и Грузия също са завършвали с отказ от екстрадиция.

Открито е разширението на Панамския канал

В неделя бе открит разширеният Панамски канал след 9 години на строителни дейности. Сега по водния път, свързващ Атлантическия и Тихия океан, ще могат да преминават още по-големи товарни кораби и това трябва да постави началото на нова ера в световната морска търговия. Мегапроектът струва най-малко 5.25 млрд. долара. Ръководството на канала оспорва преразход от 1.6 млрд. долара, обявен от строителната компания GUPC, и ако компанията спечели спора,

стойността ще нарасне. През Панамския канал преминават 35-40 кораба дневно.

Съд отмени резултатите от президентските избори в Австрия

Конституционният съд на Австрия отмени в петък резултатите от президентските избори. Магистратите се произнесоха след жалба на крайнодесните от Австрийската партия на свободата, чийто кандидат за държавен глава изгуби вота с минимална разлика. Това означава, че сега изборите трябва да се проведат отново, пише британската ВВС. На балотажа миналия месец подкрепеният от Австрийската партия на свободата кандидат Норберт Хофер изгуби от бившия лидер на "Зелените" Александър Ван дер Белен. Гласовете, изпратени по пощата, наклониха везните в полза на Ван дер Белен. Той изпревари Хофер само с 31 хил. гласа, като решаващо значение имаше именно пощенският вот. От общо 4.1 млн. избиратели 700 хил. гласуваха по пощата. Дни след вота лидерът на Австрийската партия на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе съобщи, че ще настоява за забрана на гласуването по пощата. Въпреки че функциите на президента в Австрия са по-скоро представителни, Хофер бе на косъм да стане първият крайнодесен държавен глава в ЕС. Сега при прегласуването тази опция отново е на дневен ред.

Държавата ще купува горива само чрез поръчки

Министерства, агенции и общини вече няма да могат да купуват стоки без провеждане на обществена поръчка. Така сделките за горива, които в момента масово минават през неликвидните български стокови борси, повече няма да се случват. Ограничението идва по идея на Министерството на финансите, което предлага списъкът на продуктите, които могат да се купуват без обществена поръчка, да бъде сведен до 9 вида метали. В предишния списък имаше около 200 продукта, но в мотивите към предложението на министерството се изтъква, че списъкът е твърде широк. От ведомството изтъкват, че процедурата по директно договаряне не дава възможност да се постигне най-добра цена.

Четири са кандидатите за велоконцесията на София

Четири са кандидатите, подали оферти в Столичната община за изграждането на системата от безплатни велосипеди в София и концесионирането им за следващите между 8 и 12 години. Това са обединенията "Вело Арчър София", свързано с Красимир Гергов, "Собайк", свързано с Любомир Павлов, "София байк", близко до компанията, която оперира рекламата в метрото - "Метрореклама", и "Метрополис груп". Бъдещият концесионер ще трябва да постави 33 велогардероба с поне 12 велосипеда във всеки на избрани от общината локации, а в замяна ще може да управлява 150 рекламни елемента в центъра на града.

Бюджетният излишък към юли е 3.1 мрд. лв.

Бюджетният излишък продължава да се увеличава и към полугодието вече е 3.1 млрд. лв., или 3.5% от прогнозния БВП. Факторите за подобрението продължават да бъдат по-високите приходи и свиването на разходите спрямо същия период на предходната година. Повечето данъчни постъпления според финансовото министерство се дължат на мерките за борба с контрабандата. Неданъчните пък са подкрепени от възстановените пари от Брюксел по стария програмен период, както и от получените авансови плащания по новия. По-малкото разходи се дължат на изместването на инвестициите към последното тримесечие на годината, както и на авансови плащания за европроекти.Lidl отваря първия си магазин в столичен мол

Lidl е подписала договор за отваряне на магазин в Sofia Ring Mall. Обектът ще е на мястото на "Пикадили" и ще е с площ 2200 кв.м. Откриването му е планирано за есента. Магазинът ще бъде първият на Lidl в София, който се намира в мол, но веригата вече имат опит в това позициониране, защото в края на миналата година отвори обект в мол "Галерия" в Бургас, където зае освободеното от Carrefour място. След закриването на Carrefour в България мястото на магазина в "България мол" пък ще бъде запълнено от търговец с нов бизнес модел - магазинът ще предлага продукти на непредставени малки производители.

Unify ще има 530 служители до края на 2016 г.

С поне четиридесет души ще нарасне до края на годината екипът на компанията "Юнифай сървис център" в София и така в двата офиса на компанията ще бъдат заети около 530 служители. Това коментираха за "Капитал Daily" оперативният директор на аутсорсинг компанията Майк О'Донахю и управителят Станимир Комитов. В сряда те получиха от министерството на образованието сертификат за инвестиция клас А за стартирания преди две години проект за втори офис на компанията в София - финансов център за счетоводни услуги. Досега "Юнифай" е инвестирала 14 млн. евро в развитието на проекта."Метахим импекс" купи "Химко"

Активите на фалиралия торов завод "Химко" вече официално са собственост на новорегистрираната "Метахим импекс". Седмица след като мина търгът, купувачът е превел предложената цена от малко над 11.7 млн. лв. и сделката е финализирана, въпреки че срокът за плащане е повече от месец. Това потвърди за "Капитал Daily" синдикът на врачанското предприятие Росица Томова. Собственици на "Метахим импекс" са кредитният милионер Георги Пиримов и по-неизвестният му партньор Иван Жиров.

Сделки и проекти

Панагюрската медодобивна компания "Асарел-Медет" приключи няколко проекта за подновяване на оборудването на обща стойност 60 млн. лв. Средствата са вложени в нова циклично-поточна линия за извозване на рудата, тежка техника и машини в обогатителната фабрика. С инвестициите се намаляват емисиите от автомобилни газове, разходите за ремонт на пътища и потреблението на електроенергия. Около 1 млн. лв. са използвани за ремонт на столовата и кухнята за работниците във фабриката.

Гръцката компания Lalizas напредва с проекта си да открие завод за корабно оборудване в Перник. Дружеството с централа в Пирея, чиято собственост е бъдещият местен производител "Оушънфендърс", е в процес на преустройство на стария предачен цех в града, като част от оборудването на бъдещите производствени мощности вече се тества. Дотук в завода са инвестирани над 3 млн. евро и се очаква той да влезе в експлоатация през 2017 г. Заводът "Оушънфендърс" ще има няколко отделни звена, в които ще се произвеждат балони за дишане под вода, спасителни салове и лодки, пластмасови корабни буфери и лебедки.

Българската икономическа "ВМ финанс груп", която държи "Авенди", вече е едноличен собственик на румънската компания за дистрибуция на бързооборотни стоки Heinrig Food and Beverages, в която досега държеше 50%. Това става факт след изкупуването на акционерния дял на германската Gebr. Heinemann във формирания преди година румънски джойнт венчър. Цената на сделката, която вече е финализирана, не се съобщава.
4.98% e средното олихвяване на бизнес заемите до милион евро, отпуснати от български банки през май, по данни на БНБ. Това е с 0.88 пр. пункта по-ниско спрямо година по-рано.
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    briton avatar :-|
    briton

    "Бъдещият концесионер ще трябва да постави 33 велогардероба с поне 12 велосипеда във всеки на избрани от общината локации, а в замяна ще може да управлява 150 рекламни елемента в центъра на града."
    Така звучащо обезмисля качеството на предлаганата услуга. Един вид, абе дайте някакви колелета, ето ви да рекламирате. И участниците си казват супер, от реклами ще изкараме Х, колелетата и цялата услуга свързана с тях остава на заден план.
    Дано се лъжа и има добре разписани изисквания.

    Нередност?
Нов коментар