ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Защо Япония е световният лидер при високоскоростните влакове
Много държави са обсебени от идеята за високоскоростни влакове, но някак си не успяват да достигнат до ефективността, с която японската железопътна система е известна от десетилетия. Проекти за допълнителни високоскоростни връзки се развиват във Великобритания, Калифорния, Испания и дори Франция. Защо обаче японските влакове куршуми са толкова успешни? Прочетете повече в The Economist.
Ядрената енергия е единственият начин да се спаси земята
Според експерти единственото "чисто" решение на енергийния ни проблем е ядрената енергия. Светът трябва да премисли плановете си за борба с промяната на климата. Ядрената енергия може да носи огромна стигма в очите на обществото, но при правилна поддръжка и липса на аварии си остава най-ефективният метод за генерация на енергия без производството на вредни емисии. Възобновяемите източници на енергия, на които се набляга в диалога за промяна на климата толкова много, просто не са достатъчно ефективни за рязката промяна, която е необходима на света. Прочетете повече във Futurism.
Възходът на автоматизирания готвач
Четирима студенти по механично инженерство са създали стартъп за роботизирани готвачи на стойност от 25 млн. долара. Идеята се е материализирала от нежеланието да си поръчват храна за по 10-15 долара на ядене - трябвало е да има начин процесът на готвене да може да бъде автоматизиран и направен по-евтин. И така добавят роботите. Прочетете повече тук.
Правото на поправка
Неприятно е да си купите нова пералня и една седмица след изтичането на гаранцията тя да се развали. Оказва се, че е по-евтино да си купите нова пералня, отколкото да заведете старата на поправка. Същото важи за всякаква домакинска техника. А при смартфоните най-вероятно дори не можете да си поправите смартфона - по-скоро ще бъдете насърчени да си купите най-новия модел. Все повече групи се борят за правото на поправка - да се създава техника, която да може да бъде поддържана с достъпна техническа информация - в ущърб на бизнес практиките на големите техкомпании. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Фармацевтиката залага на биотехнологиите
През последния месец фармацевтични компании са инвестирали над 100 млрд. долара в придобиването на компании за биотехнологии. Сара Невил от Financial Times обяснява защо фармацевтичните гиганти залагат на биотехнологиите и за очаквана консолидация в сектора през 2019 г. Чуйте повече тук.
0 коментара