ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Станаха ли скучни смартфоните
В изминали години смартфоните се различаваха по техническия си капацитет, по външния дизайн и по престижа, който носят на потребителите си. Сега обаче е трудно от другия край на стаята да различиш най-нов модел iPhone от най-новите модели на китайските производители и Samsung, а по техническата функционалност различните малки все повече се доближават един до друг. Това значи, че е все по-трудно за производителите на телефони да създадат интересен продукт, което ги кара насила да измислят понякога, меко казано, странни "иновации". Прочетете повече тук.
Facebook ви пречи да изтриете профила си
Нормално, разбира се. Никоя компания не иска продуктът й (в случая на Facebook това сме ние) просто да си тръгне. Интересното е, че на фона на непрекъснатите скандали, които разтресоха Facebook през 2018 г., компанията тайно е удвоила необходимото време за изтриване на личния профил. Докато преди трябваше да изчакате 14 дни, без да влизате в сайта, за да изчезне профилът ви, сега това чакане е увеличено до цял месец. За да имате повече време да се разкаете и да поправите грешката си. Прочетете повече тук.
Париж прави градския транспорт безплатен за деца
В опит да се бори със замърсяването и масивните задръствания Париж ще направи публичния транспорт безплатен за деца под 11 години, включително за посетители на града. Мярката също ще позволи на хора с увреждания под 20-годишна възраст да пътуват безплатно. Идеята е, че повече родители ще оставят колите си вкъщи, докато децата им се възползват от градския транспорт. Прочетете повече тук.
Ключът към регенериращите тъкани
Големият воден саламандър от застрашения вид Акзолотъл едно време е бил боготворен от ацтеките (това не им е пречело да го консумират печен от време на време). Днес "любимото на биолозите земноводно" може би държи ключа към огромни медицински открития. Пълният геном на редкия саламандър е десет пъти по-дълъг от човешкия, като учените се надяват да открият точните генетични кодове за регенерацията на изгубени тъкани и крайници. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Умните растения
Наистина ли се нуждаем от мозък, за да възприемаме света около нас, да помним или дори да се учим на нови умения и реакции. От десетилетия се знае, че растенията имат определена форма на памет, но това знание обикновено се използва по бутафорен начин във второстепенни криминални мистерии. Проследете работата на еволюционния биолог Моника Гаглиано, която с научния си труд демонстрира капацитета на растенията да вършат неща, които не сте си представяли. Чуйте подкаста тук.
0 коментара