ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Застаряващата работна сила идва
41% от работодателите в САЩ се страхуват от последиците от застаряването на работната ръка. Старите работници се свързват с идея за неумение за промяна и възможна причина компаниите да пропуснат следващата вълна от иновации и да изостанат в развитието си. Демографската реалност на Запад обаче е такава, че компаниите трябва да се научат да ценят по-старите си работници и да им дават възможности за развитие. Прочетете повече тук.
Защо трябва да намалим децибелите
Всекидневният ни живот е все по-звуково замърсен. Постоянната какофония от коли, шумни дейности и липса на възпитание на хората около нас се оказва вредна - за сърцето, за дробовете и за психическото ни здраве. Това, което правим в отговор, обаче е да сложим слушалки, да надуем музиката или любим подкаст и да се изолираме от света. И двете крайности са егоистични - в единия вариант другите шумят, без да им пука, в другия се изолираме изцяло от света и хората около нас. Необходимо е всички малко да намалят децибелите. Прочетете повече тук.
Открито е сладководно море под океана
Преди хиляди години по-голямата част от земната повърхност е била покрита от ледници. С отдръпването им и прииждането на моретата, големи количества сладководна вода са били хванати в капан под морското дъно. Учени са открили гигантски подобен резервоар от почти питейна вода в близост до американските брегове на Атлантическия океан. Тази прясна вода може да се окаже важен ресурс сравнително скоро. Прочетете повече тук.
Световният спор за данните
На срещата на Г-20 в края на тази седмица ще бъде обсъден и международният режим на данните и дали такъв би трябвало да съществува. Правителства и компании по целия свят имат различни разбирания за ролята на гигантския обем данни, които глобализираната дигитална икономика произвежда. Кой ги притежава - потребителите, компаниите, правителствата, никой? Кой има право да ги ползва - трябва ли да ограничим Китай от световния обем на данни? Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
За живота на един руски шпионин
Денис Мецавас се превръща в символ на успешно интегрирания в Естония руснак. Той е либерален, определя се като естонец, става член от офицерския корпус на естонската армия и се превръща в едно от главните публични лица на армията. От 2007 г. обаче Мецавас става шпионин за руското ГРУ - чрез изнудване, заплахи към семейството му и други "куки". Тази година Мецавас беше осъден на 15 години затвор за измяна. Можете да слушате интервю с него, както и да прочетете повече за това как се вербува един руски шпионин тук.
0 коментара