ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
С патици срещу климатичните промени
Един от ефектите на климатичните промени е, че на много места по света времето ще стане в пъти по-влажно и топло. При сегашното мокро лято такива прогнози не звучат чак толкова странно. Един от проблемите, които това ще създаде, е при отглеждането на животни - кокошките не са най-приспособимото животно. Според бангладешката неправителствена организация BRAC, отговорът на този проблем е отглеждането на патици. Прочетете повече тук.
Когато археологията се политизира
Миналата седмица премиерът на Израел Бенямин Нетаняху написа в Twitter: "Връзката на палестинците със земята на Израел не може да се сравнява с 4000-годишната връзка на евреите с територията." Причината? Наскоро бяха направени нови ДНК открития в четири скелета на по над 3000 години, които съвпадат с хипотези за фактите зад някои библейски истории за древните филистимци. Нетаняху обаче веднага използва четири скелета за послание срещу Палестина. Прочетете повече тук.
За Волтер и свършената работа
Волтер е прав - не оставяйте перфектното да бъде враг на доброто. Психологията показва, че от даден момент нататък дори да преработваме дадена задача, качеството на работата ни не само не се подобрява, а дори се влошава. Всички уж знаем това, но умението да знаеш кога да приключиш дадена задача и да минеш към следващата се оказва едно от най-трудните за овладяване и най-ценните от работодателите. Прочетете повече тук.
Как туристите виждат градовете различно
Когато отидем в нов град, ние обикновено разглеждаме най-известните забележителности, най-приятните паркове, хубавите ресторанти. Така туристите си изграждат напълно различна картина за градовете от собствените им граждани. Художникът Ерик Фишър е разработил карти на известни градове, в които на базата на данни показва най-често посещаваните локации от местните спрямо туристите. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Teach for America с Уенди Коп
През 1989 г. студентката последна година Уенди Коп се опитва да измисли начин да подобри държавното образование в САЩ. В курсовата си работа тя предлага създаването на национална школа за учители, която да обучава току-що завършили студенти. Идеята се превръща в Teach for America. Организацията днес е обучила над 60 000 учители и продължава да произвежда кадри за образователната система. TFA също е вдъхновила подобни инициативи като клонове по целия свят, включително българската Teach for Bulgaria. Можете да слушате повече тук.
0 коментара