ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Защо Louis Vuitton има видеоигра
Едно от последните неща, които очаквате да намерите на сайта на Louis Vuitton, е 8-битова видеоигра, извадена директно от 80-те години на миналия век. Това е само един от начините, по които луксозният 165-годишен бранд се опитва да привлече милениъли към продуктите си. Други луксозни брандове също полагат такива усилия - чрез youtube, стрийминг на живо, компютърни игри, инфлуенсъри и какво ли не още. Успешни ли са обаче? Прочетете повече тук.
Грешка ли беше автомобилната ера?
След няколко десетилетия може да се окаже, че автомобилната ера е била единствено страница в историята на модерния транспорт. Да имаш собствен автомобил е един от символите на личната свобода през последните сто години. Въпреки това в момента се опитваме да премахнем шофьорите от уравнението. Опитваме се да премахнем самите автомобили от градския център. Най-вероятно следващата стъпка просто ще бъде да премахнем автомобилите. Прочетете повече тук.
Как да направим градовете по-прохладни
Светът става все по-горещ, а много градове на Запад въобще не са създадени да се справят с това. Не само хората страдат от повечето горещи дни всяка година - самите сгради корозират по-бързо. Необходими са решения, чрез които градовете да станат по-прохладни - някои от тези решения са скъпи, високотехнологични и изискват редизайн. Други са прости - тротоарите да се боядисат в бяло, да се създадат повече отворени зелени площи. Най-голямата пречка е намирането на политическа воля по въпроса. Прочетете повече тук.
Тъмните звезди и свръхмасивните черни дупки
Теоретично веднага след Големия взрив са се формирали огромни "тъмни звезди", които са можели да растат без ограничение и да генерират енергия от частици на тъмната материя. Тези звезди не са били тъмни - смята се, че са можели да достигат яркост до 10 млрд. пъти тази на нашето Слънце. Никога не сме наблюдавали такава звезда - това е и една от големите амбиции на астрофизиката. Доказването на тъмните звезди може да даде и обяснение за как се формират свръхмасивните черни дупки. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Психологията на грешните вярвания
Фактите сами по себе си не са достатъчни - инстинктивната реакция на повечето хора е да вярват на информация, дадена им от хора, които познават. Ако въпросната информация изпълнява някакъв емоционален наратив, то тя веднага става още по-привлекателна. Дали е вярна остава на заден план. Това е и важният урок - вярата във фалшиви новини е изключително лесна, особено в модерния свят, в който контактът с други хора, убедени в тях, е толкова лесен. Можете да слушате повече тук.
0 коментара