ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Духовете във Виетнам също искат iPhone
В средата на август във Виетнам и други държави в Източна Азия започва Фестивалът на гладните призраци. Традицията повелява, че в седмия месец на лунния календар портите на подземния свят се отварят и загубени души и грешници обикалят света. Духовете трябва да бъдат омилостивени с горенето на жертви - обикновено фалшиви пари. В модерен Виетнам духовете обаче развиват все по-голям апетит към стоките, които и живите харесват - коли и скъпи смартфони. И така се случва, че хиляди души в Ханой горят картонени смартфони и автомобили. Прочетете повече тук.
Долменът Гуадалперал се показа изцяло над водата
Необичайно горещото за Европа лято доведе до суши във вече и без това сухия испански регион Естремадура. Сушата обаче носи и някои подаръци за археолозите - водният резервоар Валдеканас е толкова пресъхнал, че за пръв път 1963 г. долменът Гуадалперал е изцяло на суша. Често наричан испанския Стоунхендж, според археолозите мегалитният паметник е на между 5 и 7 хиляди години. Научете повече за историята на долмена и вижте снимки тук.
Работи 10 000 часа и ще станеш експерт? Не съвсем
Всеки най-вероятно вече е чувал за "правилото", че всеки може да стане експерт в дадена сфера, ако положи 10 000 часа сериозни усилия. Популярната в медиите и в книги за самопомощ концепция произлиза от проучване през 1993 г. сред все още обучаващи се цигулари, което показва, че най-добрите музиканти от групата са се упражнявали средно по 10 000 часа. Това би трябвало да е достатъчно, за да я е ясно, че правилото въобще не гарантира "експертност в която и да е сфера" въпреки популярните слогани. Прочетете повече тук.
Какво прави взирането в екрана с очите ни
Проучвания показват, че средният американец прекарва над половината от времето, през което е буден, пред компютърни или телефонни екрани. В същото време очни лекари по света все по-често лекуват пациенти със синдром на компютърното зрение (CVS) - главоболия, разфокусирано зрение, сухи очи и дори структурни вреди по роговицата. Повече за CVS и как да се предпазим от него можете да научите тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Спомняйки си за плана "Маршал"
Много е модерно в американските (а и не само) политически дебати да се казва, че някой беден регион се нуждае от собствен план "Маршал" - това все пак е най-успешният и мащабен план за финансиране и реконструкция на цял един континент в историята. Най-новият епизод на подкаста "Planet Money" разказва за реалната история, стратегии и успехи на оригиналния план "Маршал", както и за политическите решения зад него. Слушайте повече тук.
0 коментара