ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Да научиш плъхове на криеница
Собствениците на домашни плъхове въобще няма да се изненадат от това, но учени току-що са доказали, че плъховете не само обичат да си играят, ами и умеят да научават доста сложни игри от гледната точка на неврологията. Учени и студенти в Хумболтовия университет в Берлин са научили шест плъха да играят на криеница и да сменят ролите на криещ се и търсещ безпроблемно, при това да играят на криеница с хора. Нещо повече - плъховете обожават да играят и между рундовете подскачат от радост и се закачат игриво с учените. Прочетете повече тук за научния принос на подобни изследвания.
Холандският "тест за тревата"
Всички знаят за легалната продажба на марихуана в холандските кофишопове. Малко хора обаче са чували за странния парадокс в холандските правила за марихуаната - производството и отглеждането на разрешените в магазините продукти с канабис е забранено. Следователно почти винаги снабдителите на законните заведения, които предлагат продукта, имат някаква връзка с криминални елементи. В опит да се намали контрабандната търговия 10 холандски града ще изпробват така наречения тест за тревата - разрешена продажба на продуктите на одобрени от лабораториите на общината местни снабдители. Прочетете повече тук.
Да обърнем биологичния часовник?
Преди няколко години калифорнийският стартъп Ambrosia започна да предлага преливания на "млада" кръв на богаташите в щата. За 8000 долара на преливане стартъпът, който наскоро затвори, обещаваше, че кръвта на млади хора ще забави процесите на стареенето. Докато такива твърдения нямат научни доказателства, учени по цял свят откриват все повече отделни аспекти на биологическите процеси зад стареенето. А заедно с подобни открития идват и доста по-сериозни разработки за забавяне на стареенето от Ambrosia. Прочетете повече в The Economist.
Модната битка срещу лицевото разпознаване
Лицевото разпознаване все повече навлиза в големи градове из целия свят. Най-агресивно, разбира се, се прилага в Китай - в Хонконг например протестиращите светят с лазери в уличните камери, защото са открили, че това си играе с алгоритмите по разпознаване. Друг начин, който ще става все по-популярен, е чрез модни решения, боя за лице, шапки, очила и бижута да объркваме алгоритмите във всекидневието си. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Изгнание в Москва за Едуард Сноудън
През 2013 г. Едуард Сноудън разкри масовата програма за наблюдение над американските граждани от собственото им правителство на света. Оттогава Сноудън е беглец, като първо бяга в Хонконг преди да стигне до Москва, където намери политическо убежище. Сноудън наскоро е разговарял в Москва с журналиста на Guardian Юън Макаскил, с когото са се срещали и преди по време на престоя на Сноудън в Хонконг. Макаскил пък разказва за живота на Сноудън в Москва на колежката си Анушка Астана. Можете да слушате повече тук.
0 коментара