ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Какво да правим с космическия боклук
Правителства и частни компании работят за изпращането на хора в Космоса, на Луната или дори на Марс. Все повече обаче се мисли и за това как да се справим с увеличаващото се количество отломки, боклук и неработещи сателити, които обикалят в орбита около Земята. Прочетете повече тук.
Безмозъчната слузеста плесен, която може да се учи
Тази седмица парижкият зоопарк ще открие нов експонат - жълта слузеста плесен, която може да се движи с до 4 см в час, може да яде и преработва материали, без да има уста или храносмилателна система, и може да се учи и нагажда към средата си, без да има мозък. За учените слузта е биологическа гатанка точно защото демонстрира процеси, които обикновено свързваме с нервни системи. Прочетете повече тук.
Първият компютърен бъг
Първата компютърна програма в света е написана от английската математичка Ада Лъвлейс през 1843 г. и е създадена за компютър, който не съществува. Лълвлейс пише програмата, за да помогне на приятеля си Адам Бабидж, който иска да създаде машина, която да автоматизира съставянето на математически таблици за навигация. Учени наскоро възпроизведоха програмата на Лъвлейс за модерните технологии. Оказва се, че в нея има бъг. Прочетете повече тук.
Дума за тези, които купуват, без да четат
Няма да ви излъжат, ако ви инструктират да съдите за човек по библиотеката му. Има обаче хора, които държат по домовете си рафтове, пълни с книги, но се оказва, че те са... непрочетени. Запазени за друг път. Вижте причината за това поведение и японската дума за този "навик" тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Предизвикателствата пред блокчейн компютрите
Али Яхия, партньор от a16z, и Франк Чен разговарят за петте големи трудности пред построяването на компютър, работещ на блокчейн принципи. Някои от проблемите са технически - как да се създаде безшевно децентрализиран калкулиращ капацитет и децентрализирано съхранение на данни, различно от вече традиционните облаци. Другият проблем е регулаторен - дали блокчейн компютрите не биха направили нелегални дейности още по-лесни. Можете да слушате повече тук.
0 коментара