ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Как Китай използва пандите като инструмент на дипломацията
Китай има практика да подарява панди като знак на дружба с други държави от VII век насам. Практиката е възобновена от Мао, а в последните 3 десетилетия придобива и финансово отражение. Китай вече не подарява панди, а ги дава под скъп годишен наем, и то обикновено на държави, с които предстои търговско споразумение. Ако държавата по някакъв начин настъпи интересите на Китай, пандите могат да бъдат взети обратно или цената им да се вдигне. Прочетете повече тук.
Как една марка джин си фабрикува столетна история
Джинът Hendricks съществува като марка от 1999 г. Въпреки това брандът се рекламира чрез почти приказни (и малко бутафорни) викториански образи, строи огромни стъклени сгради в стил Великото изложение, в които да помещава "традиционните" си бутилки. Hendricks е един от най-ярките и весели примери за "новсталгия" (newstalgia) в рекламата - създаването на фалшива носталгия по един нов продукт чрез образи от миналото. Прочетете повече тук.
ДНК-то може да се окаже публична собственост
Съдебно решение във Флорида може да превърне ДНК профилите на хората в публична собственост. Съдът е дал достъп на детектив от полицията до цяла частна база с данни. Според правни експерти това решение отваря вратата на властта свободно да може да изисква ДНК с проста съдебна заповед, което обезсмисля досегашните усилия тези данни да останат частни и неприкосновени. Прочетете повече тук.
Погрешната сметка на Microsoft
В конференция, организирана от New York Times, Бил Гейтс е признал, че една от най-големите погрешни сметки на компанията е свързана с мобилните устройства. Според основателя на Microsoft, чийто нов телефон ще върви на Android, компанията е изпуснала влака на мобилните операционни системи заради антитръст разследването срещу нея. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Надценено или недооценено?
Икономистът Тайлър Кауен има хумористичен сегмент в подкаста си "Разговори с Тайлър", озаглавен "Надценено/недооценено", в който той дава икономически оценки и обсъжда теми, които невинаги имат някаква връзка с икономиката на пръв поглед. В днешния сегмент Кауен и екипа на Planet Money дават мнението си за редица теми: NBA, Карл Маркс, Адам Смит, хуманитарните науки, съседите ви и още. Слушайте повече тук.
0 коментара