// К1: Средата / Седмицата
4+1 | За живота около горещите извори в Северния ледовит океан, защо кучешкият нос бие детекторите за бомби и още
Четири идеи за четене и една за подкаст
Как би изглеждал извънземен живот в Слънчевата система
Горещият минерален подводен извор Аврора е най-северното подобно поле, познато на човечеството, а също и едно от най-дълбоките, като се намира на две и половина мили под постоянния лед на Северния ледовит океан. Роботите, които успяват да достигнат до Аврора, изпращат снимки на извънземен пейзаж с уникално пригоден за термалните условия морски живот, който може да ни даде идея как би изглеждал потенциалният живот във водите на луната на Юпитер, Европа. Прочетете повече в National Geographic.
През 2010 г. командирът на Организацията за обезвреждане на импровизирани експлозивни устройства (JIEDDO) признава, че въпреки 19-те млрд. долара, инвестирани в шпионски дрони, радиопрекъсвачи и монтирани на самолети сензори за засичане на скрити експлозиви кучетата си остават ненадминати в откриването на опасни устройства. Наскоро се оказа, че вместо да търсят начин да заменят кучетата, екип от учени дори се опитват да възпоризведат роботизиран кучешки нос за целта. Защо обаче въпреки цялото развитие на технологиите кучетата са толкова ефективни? Прочетете повече тук.
От котки до слонове
Нов изкуствен интелект, създаден, за да симулира гравитационните ефекти в потенциални вселени, се оказва изключително добър в екстраполирането на данни. Новите алгоритми са толкова добри, че не само могат да генерират кубична вселена със страна с дължина от 600 млн. светлинни години, но и правилно да познаят параметри, оставени празни от учените. Според учените това е като да давате картинки на котки и кучета на алгоритъм за машинно учене, от което той да се научи да разпознава слонове. Прочетете повече тук.
Има ли смисъл от мотивационното писмо?
Никой не обича да пише мотивационни писма. В същото време повечето работодатели само ги преглеждат, а често въобще не ги четат. Въпреки това мотивационното писмо е още един начин да се продадете като добър и иновативен кадър и си струва да умеете да го напишете добре. Ако се интересувате от съвети как да формулирате писмото си, прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Революцията на игрите
През последното десетилетие компютърните игри се превърнаха от нишово хоби в масова индустрия и културен феномен. В момента компютърните игри преминават през почти тектонична промяна, като компаниите все повече търсят начини да ангажират играчите си за по-дълго време в свят, пренаситен с информация и различни видове забавление - игрите трябва да се конкурират не само с безкрайното количество произвеждани други игри, но и с Netflix и подобни платформи. Какво следва за света на игрите от пазарна и от културна гледна точка? Можете да чуете повече тук.
Още по темата
4+1 | Време ли е да се откажем от Гоген, за първите "полярни" динозавърски фосили и още
Четири идеи за четене и една за подкаст
19 ное 2019Четири идеи за четене и една за подкаст
18 ное 20194+1 | За историята като огромна база данни за машинен анализ, как е изобретен пластилинът и още
Четири идеи за четене и една за подкаст
13 ное 2019Четири идеи за четене и една за подкаст
10 ное 20194+1 | Колко е трудно да спасиш изчезващ вид, защо хората протестират по целия свят и още
Четири идеи за четене и една за подкаст
7 ное 2019Четири идеи за четене и една за подкаст
5 ное 2019Четири идеи за четене и една за подкаст
4 ное 2019
Деница Сачева стана министър на труда и социалната политика на мястото на Бисер Петков; Германия изгони двама руски дипломати заради убийство в Берлин; Standard&Poor's повиши кредитния рейтинг на България
6 дек 2019, 347 прочитания
5 дек 2019, 2449 прочитания
5 дек 2019, 2378 прочитания
5 дек 2019, 2250 прочитания
5 дек 2019, 2150 прочитания
6 дек 2019, 2069 прочитания
Четири идеи за четене и една за подкаст