// К1: Средата / Седмицата
4+1 | За историята като огромна база данни за машинен анализ, как е изобретен пластилинът и още
Четири идеи за четене и една за подкаст
Африкански природни резервати прибягват до частно управление
При основаването на националния парк "Закума" в Чад на територията на резервата са живеели над 300 хил. слона. Заради неконтролируемо бракониерство броят им намалява до около 4000 до края на миналия век, а свободното падане продължава и през първото десетилетие на XXI век. Единствено когато правителството на Чад дава пълен контрол над националния парк на частна консерваторска организация с тренирани паравоенни рейнджъри, ситуацията в парка започва да се променя. Прочетете повече тук.
В поредицата на Айзък Азимов "Фондацията" измислената наука "психоистория" предвижда бъдещето на базата на математически анализ на миналото и човешката психология. Вдъхновени от Азимов или не, все повече модерни учени и компании искат да изпробват идеята, като си представят досегашната човешка история като огромна база данни, които може да бъдат анализирани от AI в търсене на тенденции и решения за бъдещето. Дали това е възможно е друг въпрос. Прочетете повече тук.
Пластилинът е изобретен случайно
Kutol Products е била най-големият производител на материали за почистване на стени и тапети от пепел, като за целта са ползвали мека и лепкава смес. През 50-те години обаче въглищата започват да бъдат замествани от петрол, газ и електричество и компанията се запътва към фалит. Това се обръща, когато снахата на изпълнителния директор на компанията предлага досегашният материал, използван за почистване, да се оцвети в различни цветове и да се даде на децата за игра. И така се ражда пластилинът. Прочетете повече тук.
Лекарите също са лоши пациенти
Лесно е да предположим, че най-добрите и съвестни пациенти са тези, работещи с най-много информация - лекарите. Ново проучване в САЩ обаче показва, че лекарите средно се държат като всички останали пациенти - прекаляват или не взимат достатъчно лекарства, записват си ненужни тестове и често изчакват прекалено дълго дори да отидат при специалист. Така хипотезата, че можем да направим здравната система по-ефективна, ако просто информираме пациентите повече, показва силна пробойна. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Как да тренираме мозъка си да приема нови навици
Ако някога сте се опитали да изпълните амбициозна цел, която сте си поставили, сигурно знаете колко е трудно да смените досега изградените си навици. Колкото повече повтаряте едно действие, толкова повече се усилват невроните в мозъка ви за тази дейност и изпълнението й става втора природа. В най-новия епизод на "Тайните на най-успешните хора" можете да слушате разговор за различните стратегии за разчупване на рутината и пренастройване на мозъците ни към по-продуктивни навици.
Още по темата
Четири идеи за четене и една за подкаст
25 ное 2019Четири идеи за четене и една за подкаст
20 ное 20194+1 | Време ли е да се откажем от Гоген, за първите "полярни" динозавърски фосили и още
Четири идеи за четене и една за подкаст
19 ное 2019Четири идеи за четене и една за подкаст
18 ное 20194+1 | Защо демокрацията се побърква, защо Путин се чувства заплашен от шаман и още
Четири идеи за четене и една за подкаст
12 ное 2019Четири идеи за четене и една за подкаст
11 ное 2019Четири идеи за четене и една за подкаст
10 ное 20194+1 | Колко е трудно да спасиш изчезващ вид, защо хората протестират по целия свят и още
Четири идеи за четене и една за подкаст
7 ное 2019
Кой е виновен за водната криза в Перник, от какво боледува педиатрията, ще има ли нови трудови книжки и още
7 дек 2019, 901 прочитания
7 дек 2019, 3476 прочитания
7 дек 2019, 2863 прочитания
7 дек 2019, 1889 прочитания
7 дек 2019, 1606 прочитания
7 дек 2019, 1396 прочитания
Индуски поклонници празнуват пред храм в Дака, Бангладеш