ЧЕТИРИ ЗА ЧЕТЕНЕ
Речникът, чието съставяне отнема вече 125 години
Изследователи в Германия се опитват да изготвят речник на латинския език от 90-те години насам. Става дума обаче за 90-те години на XIX век. Когато проектът започва, тогавашните изследователи са смятали, че ще им отнеме само около 15 години. Проектът обаче е повече от прост речник - той се опитва да засече всяка дума, използвана в латинския в продължение на почти 1200 години, и да отбележи всяко нейно значение през вековете. Засега учените са стигнали до буквата R. Прочетете повече тук.
Китай не е СССР
Всеки, който търси доказателства за нарастващ икономически и идеологически конфликт с участието на САЩ, лесно ще намери сравнения със студената война. Търговската война, напрежението в Хонконг, в което много протестиращи развяват американски знамена, и самият начин, по който администрацията на Тръмп говори за Китай, навяват мисли за времето на СССР. Голямата разлика със студената война е, че Китай активно печели от международната търговска система и от самата американска икономика. Прочетете повече тук.
Открито е сладководно море под океана
Преди хиляди години по-голямата част от земната повърхност е била покрита от ледници. С отдръпването им и прииждането на моретата големи количества сладководна вода са били хванати в капан под морското дъно. Учени са открили гигантски подобен резервоар от почти питейна вода в близост до американските брегове на Атлантическия океан. Тази прясна вода може да се окаже важен ресурс. Прочетете повече тук.
Защо няма фойерверки в Amazon
Amazon твърди, че е компанията, от която можете да закупите всичко. Това обаче не е съвсем така - гигантската компания има списък със забранени продукти. Те включват категории като огнестрелни оръжия, алкохол и тютюневи продукти, домашни любимци и... фойерверки. Фойерверките са рисков продукт - компанията вероятно предпочита да не потушава пожари по складовете си. Прочетете повече тук.
ЕДНА ЗА СЛУШАНЕ
Съпротивата срещу климатичните политики
Европейският парламент обявява извънредно положение за климата. Генералният секретар на ООН предупреждава, че светът е на ръба на точката, от която няма връщане. Всеки ден някъде по света хора протестират с искане за действия срещу климатичните промени. Въпреки това се оказва, че реалните политики за справяне с проблема са дълбоко непопулярни навсякъде, където се прилагат. Можете да разберете защо тук.
0 коментара